
#Szülőknek #Viselkedés
62 db cikk a témában

Kezelhetetlen kamasz
Amikor szülőként túléljük a gyermekünkkel a dackorszakot, azt gondoljuk, oké, túl vagyunk a nehezén, pedig ez csak a gyakorló fázis a kamaszkorhoz. Van ebben valami, valljuk be őszintén!

7 tipp, hogy segíts megbirkózni a vissza a suliba rosszkedvvel
Míg néhány tini tényleg nagyon várja az iskolakezdést, addig mások egyfajta félelmet éreznek a nyári szünet végéhez érve. Ha gyermeked kevésbé izgatott az új tanév miatt, akkor próbálj meg segíteni a neki feldolgozni a vissza az iskolába rosszkedvet.

5 dolog, ami miatt a friss egyetemisták szülei aggódnak
Szülőként nehéz elengedni a gyermekünket, főleg ha egyetemre megy. Nem egyszerű szembenézni azzal a ténnyel, hogy a kisgyermekből felnőtt lesz, aki felelős a saját döntéseiért. Bizonyára benned is felmerültek aggodalmak az egyetem vagy a főiskola rossz hatásairól. Rengeteg buli, új környezet, új barátok.

Mit tehetünk, ha át akar térni a tinédzser gyerekünk vegán életmódra?
Kétségtelen, hogy a vegán életmód évről egyre népszerűbb, amióta csak betört a köztudatba. Éppen ezért szülőként nem kell meglepődnünk azon, ha a tinédzser gyermekünk egyszer csak azzal állít haza, hogy mostantól vegán szeretne lenni. A kérdés már csak az: mit tehetünk ebben az esetben?

Érzelmi intelligencia kamasz korban
A kamasz kor és az érzelmi intelligencia egy lapon említése talán kicsit bátor dolog, mondhatják sokan. Hiszen a serdülőkorban lévő fiatalok sokszor pont nem arról híresek, hogy megmutatják, milyen magas szintű érzelmi intelligenciával rendelkeznek.

Mi a különbség a félénkség és a befelé fordulás között?
A tehetséges 15 éves fiamnak nincs túl sok barátja és sok időt tölt egyedül a szobájában. Bár nem tűnik boldogtalannak, aggódom érte, főleg akkor, amikor a tanárai azt mondják, hogy nem szocializálódik másokkal az osztályban.

Segítség, a gyerekem ellenem fordult!
Kamasz szülőjeként ki ne érezte volna már úgy, hogy egyszerűen nem értik egymást, mintha olykor teljesen elbeszélnének egymás mellett, és a saját gyereke csak az ellenséget látná benne. Vajon mi állhat ennek a hátterében? Elrontottunk valamit szülőként? És ha már így van, mit tehetünk azért, hogy a helyzet megváltozzon?

Internetes zaklatás, csúfolódás
Csúfolódó, másokat megalázó lányok és fiúk mindig is voltak, ám most az internet egy teljesen új helyet ad nekik. Ahogy a „való életben”, úgy az online világban is szörnyű következményekkel járhat a csúfolódás.

Hogyan győzd le gyermeked költekező természetét?
Szülőként próbálod arra nevelni gyermekedet, hogy bölcsen bánjon a pénzzel. Azonban, ahogy elkezd kamaszodni, olyan, mintha mindent elfelejtett volna, amit neki tanítottál. Ez valószínűleg a rá nehezedő nyomás miatt van, és mert most próbálja megtalálni a helyét a világban.

Beszélgetés egy szeretett személy súlyos betegségéről
Amikor egy családtag vagy közeli barát beteg lesz, a tinédzserek általában teljes képet szeretnének kapni a helyzetről, de előfordulhat, hogy nem tudják megosztani saját érzéseiket. Hogyan segíthetsz neki szülőként? Beszélgess vele.

A problémás viselkedés jelei
Sok kamasz mogorva, indulatos és lázadó, de ezt nemcsak az életkorukból adódó változások okozhatják. A súlyos depresszió is produkálhat ilyet, vagy a túlzott alkoholfogyasztás, illetve a droghasználat. Hogyan különböztesse meg a szülő a kamaszkori viselkedést a problémás viselkedéstől?

Mi a teendő, ha a tini elrejtette a kocsikulcsot?
Az autókulcs tipikusan olyan tárgy, ami szinte mindig szem előtt van, hiszen általában a kisasztalon, a szekrényen vagy az íróasztalon kap helyet. A kamaszok pedig nagyon kíváncsiak, ezért egy kulcs könnyedén kerülhet máshová. (x)

Mit csinálj, ha nem kedveled kamasz gyermeked barátait?
Sok szülő kívánja, hogy bárcsak teljes szívvel el tudná fogadni, és kedvelni tudná tinédzser gyermeke barátait. Szeretnéd tudni, hogy miért hoz annyi serdülő rossz döntést, ha a barátokról van szó? Vagy azt, hogy mit csinálj, ha nem tetszik a gyermeked választása?

Zárkózott kamasz – Normális vagy nem normális?
A legtöbb kamasz gyerekkel, de olykor már kiskamasz gyerekkel rendelkező szülő előbb-utóbb szembesül azzal a problémával, hogy a korábban bújós és cserfes gyermeke egyszer csak elkezdi bezárni a szobája ajtaját, nem akarja, hogy mi vigyük el az iskolába, és arra a kérdésre, hogy „Milyen napod volt?” leginkább csak egy vállrándítással válaszol. Hiába tudjuk, hogy ez életkori sajátosság, a szülők nagy részének ez mégis nagyon rosszul esik, és nem mindig könnyű alkalmazkodni az olykor hirtelen jött változáshoz.

Hogy beszéljünk a tinédzserrel, aki öngyilkossággal fenyeget?
Egy tinédzser szájából olyat hallani, hogy „Meg kéne ölnöm magam”, vészjelzésként értelmezendő. Az öngyilkosság a második vezető halálozási ok a tinédzserek között.