
#Betegségek
1272 db cikk a témában

A makuladegeneráció a fiatalokat is érinti
Ha abból indulnánk ki, hogy makuladegeneráció a 70 év feletti amerikai lakosságnak több mint 15 százalékát érinti és a fejlett országokban a vakság gyakori oka, azt hihetnénk, hogy ezzel egyáltalán nem kell foglalkozniuk a fiataloknak. Sajnos nem így van.

Nyári veszélyek: csípés, harapás, szúrás, égés
A nyaralás a pihenés és a szórakozás mellett veszélyekkel is járhat, főleg ha külföldre, esetleg tengerpart mellé utazol. Ezért nem árt felkészülni még időben. Ismerd meg a leggyakrabban előforduló veszélyforrásokat!

Furcsa betegségek a szextől: amnézia, fejfájás és allergia
El tudod képzelni, hogy azért kelljen visszautasítanod a párod közeledését, mert valójában a szextől vagy beteg? Ez lehet szúró fejfájás, influenzaszerű tünet, de még amnézia is! A közösülés utáni depressziótól az orgazmus utáni betegségig - íme, egy kis áttekintő néhány gyakori betegségről.

A fóbiákról
A hegytetőről vagy a felhőkarcoló legfelső szintjéről lenézve elfog a félelem, összeszorul a gyomrod? Sokan vagyunk így vele. A szíved majd’ kiugrik a helyéről? Izzad a tenyered, a fejeden izzadságcseppek futnak alá? Levegő után kapkodsz, fullasztó nyomást érzel a mellkasodban? Lehet, hogy ez több, mint egyszerű tériszony.

Fiatal segítő – Mi is ez?
Fiatal segítő vagy gondozó az a 18 év alatti személy, akinek valaki másról, például szülőről vagy testvérről kell gondoskodnia. Előfordulhat, hogy egy fiatalnak gondoskodnia kell valakiről, mert az illető beteg vagy mentális egészségügyi problémái vannak.

Betegségek a csuklás mögött
A csuklást a rekeszizom akaratlan összehúzódása váltja ki reflexszerűen. A tüdőnkbe ilyenkor hirtelen levegő áramlik, a gégefedő lezárul, ezzel jár a jellegzetes hang is. Mindennapi jelenség mely bármely életkorban, nemben előfordulhat és az esetek döntő többségében nincs semmi kóros a hátterében.

Miről árulkodnak a körmeid?
A köröm keratinból, egyfajta elszarusodott fehérjéből áll, hetente 1 mm-t nő. Helyes körömápolással a külső sérülések többnyire megakadályozhatók, a köröm megbetegedései és elváltozásai ugyanakkor szervi okokra vezethetők vissza. Különösen a H-vitamin hiánya befolyásolja a körmök egészségét.

Újraélesztés lépésről lépésre
Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottad el a segítségnyújtás szabályait.

Mindent a vércsoportokról
Minden évben sokan szorulnak vérátömlesztésre a legkülönfélébb okok miatt. Ez lehet egy vészhelyzet is (mint egy baleset, amelyben valaki sok vért veszít) vagy egy várható kezelés, műtét. Bármi is a kiváltó ok, a vérátömlesztés az egyik leggyakoribb kórházi eljárás, ami előtt minden véregység komoly teszteken megy át, hogy kiszűrjék az esetleges fertőzéseket és megállapítsák a vércsoportot.

A nyári kontaktlencse-viselés rejtett veszélyei
Nyáron a szemüvegviselés kényelmetlenebb lehet: a keret alatt könnyen beizzadhatunk, az orrtámasz műanyag papucsa így irritálhatja a bőrt, napozáskor nyomot hagyhat a bőrön a szemüvegkeret. Gyakran esik ezért a választás a kontaktlencsére, mert kényelmesebb, praktikusabb viseletnek bizonyul a meleg időben.

Nemi betegségek, amik ellen az óvszer sem véd
Tévhit, hogy az óvszer véd minden fertőzés ellen. Tény, hogy a legtöbb nemi betegség a vér útján terjed, tehát kis sérülések útján jut el a kórokozó egyik gazdából a másikba. Természetesen ezek ellen véd az óvszer. Azonban vannak olyan betegségek, amik ellen az óvszer nem véd.

Az időjárás befolyásolhatja az asztmát
Az időjárás hatással lehet az asztma egyes tüneteire. Több asztmával küszködő ember is tapasztalta, hogy a tünetek egyes időszakokban csak rosszabbak lesznek. De vannak olyanok is, akiknél a hirtelen időjárás-változás, mint például egy erős vihar vagy melegfront lehet a kiváltó ok.

Amit az ekcémáról tudni kell
Ekcéma esetén viszkető foltok jelenhetnek meg a test bármely pontján, de főként a kézfejen, a könyök- és térdhajlatokban, a nyakon, a mellkason és a szemhéjon jellemzőek. Az ekcémás bőr megvastagodhat.

Pánikroham: mit tehetsz a leküzdéséért?
Noha a pánikbetegséget csak szakorvos diagnosztizálhatja és kezelheti, egyes önsegítő technikák segíthetnek csökkenteni a tüneteit.

Miről ismerhető fel, ha valaki pszichopata?
Vannak nagyon furcsán - és sokszor félelmetesen - viselkedő emberek, akikre a “pszichopata, szociopata, antiszociális” kifejezéseket használjuk anélkül, hogy ismernénk a szavak konkrét jelentését. Most annak járunk utána, hogy kiket lehet joggal felcímkézni ezekkel a szavakkal.

A menstruáció kóros tünetei
A menstruációs ciklussal együtt járó hormonális változások a legtöbb nőnél okozhatnak enyhébb tüneteket, mint például emlőfeszülés, teltségérzés, fáradékonyság, ingerültség, fejfájás, azonban ezek az életmódot, aktivitást nem befolyásolják. A havi vérzés körüli időszakban azonban olyan panaszok is jelentkezhetnek, amelyek akár a normál életvitelt is akadályozhatják.

A gyomorhurut
A gyomorhurut, vagyis gastritis a gyomor nyálkahártyájának gyulladását jelenti, mely gyakran jelentkezik hasmenéssel és hányással. Az ok általában vírusos vagy bakteriális fertőzés.

Miért fáj a…? A leggyakoribb kérdések!
Tudod-e, mi okozza a has, fej, mellkas és hát fájdalmát? Vajon mikor kell orvoshoz fordulni? Összeszedtük a válaszokat a leggyakoribb kérdésekre.

Mikor, milyen orvoshoz forduljak a problémámmal?
Sokszor nehéz eldönteni, hogy egy egyszerű fejfájással, hasmenéssel vagy szédüléssel forduljunk-e egyáltalán orvoshoz, de még nehezebb dűlőre jutni azzal kapcsolatban, hogy ha ezt megtesszük, akkor milyen szakorvost kell felkeresnünk. Mikor, kihez forduljunk?

Allergia: a legfurcsább kiváltó okok
Az allergia kiváltó okai között olyan mindennapi tényezők is szerepelnek, mint a napsütés, a víz és a hideg levegő.