dohányzás
#Drog, cigi, alkohol

Amit tudni érdemes a dohányzásról

2014.01.15.
4 perces olvasási idő

Amikor a szüleid voltak fiatalok, bárhol lehetett cigit kapni és dohányozni- még a kórházakban is. Manapság már sokkal jobban tudatában vagyunk annak, hogy a dohányzás mennyire rossz hatással van az egészségünkre.

Egyre több nyilvános helyen tiltott vagy korlátozott a cigizés, és a cigarettát gyártó cégeknek sem engedélyezik a reklámozást a TV-ben, a rádióban, és a magazinokban. Majdnem mindenki tudja, hogy rákot, tüdőrákot és szívbetegséget okoz a dohányzás. Megrövidíti az életedet 10 vagy annál is több évvel. Sokan ezreket költenek a cigire havonta. Hogy lehetséges, hogy az egészségükre, környezetükre, pénztárcájukra gyakorolt negatív hatások ellenére mégis rágyújtanak? A válasz, egy szó: SZENVEDÉLY.

Ha egyszer elkezded, utána nehéz abbahagyni!

cigiA dohányzásról nagyon nehéz leszokni, mert a dohány függőséget okozó nikotint tartalmaz, ami nagyon káros. Mint a heroin vagy más káros drogok, nagyon gyorsan átváltoztatják a testet és az elmét - ezért használnak nikotint a cigarettákban, hogy az egyénnek szüksége legyen rá ahhoz, hogy jól érezze magát. Az emberek különböző okokból kezdenek el cigizni. Néhányan úgy gondolják, hogy vagány. Mások azért kezdik el, mert a családtagjaik vagy barátaik cigiznek. A statisztikák azt mutatják, hogy 10 dohányosból 9, 18 éves kora előtt kezdett el dohányozni. A legtöbb felnőtt, akik tinédzserként kezdtek el dohányozni, soha nem gondolta, hogy ez szenvedélyükké válik. Ezért mondják, hogy sokkal egyszerűbb nem elkezdeni az egész dohányzást!

Hogyan hat a dohányzás az egészségedre?

Fizikai oka, a dohányzás elkezdésének, NINCS. A szervezetnek nincs szüksége dohányra, viszont amire szüksége van, az az étel, a víz, az alvás és az edzés. A cigarettában nagyon sok kemikália van, mint például a nikotin és a cianid. Ezek valójában mérgek, amik elég nagy dózisban ölni is képesek. A szervezetünk viszont egy nagyon okosan kitalált rendszer, ezért, ha elkezdjük mérgezni magunkat, elindul a védekezés. A dohányosok először gyakran éreznek fájdalmat vagy égést a torkukban és a tüdejükben. Néhány ember betegnek érzi magát vagy kidobja a taccsot az első néhány dohányzás alkalmával.

A dohányzás következményei fokozatosan jönnek elő. Fél éven túl a cigi uralkodik az embereken, fokozatosan jelentkeznek az egészségügyi problémák, melyek hosszú távon olyan súlyos problémák, mint a szív rendellenesség, szélütés, tüdőrák (tüdő szövet roncsolódás), és a rák különböző formái- beleértve a tüdő-, torok-, gyomor- és hólyagrákot. Azok az emberek, akik dohányoznak fokozott fertőzés veszélyben vannak, mint például hörghurut- és tüdőgyulladás. Ezen rendellenességek megjelenésével az egyén még jól ellátja a minden napos tevékenységeit, viszont előbb utóbb tragikus vége lesz a dolognak.

A dohányzás 5-ből 1 halottért felelős. A dohányosok nem csak ráncosodnak és sárgul a foguk, hanem a csontozatuk is ritkul, ami fokozott csontritkulási kockázat náluk. A csontfejlődés, csonttömeg építés csak 30 éves korban fejeződik be, ám ha már kamaszként dohányzol, a szervezetednek esélye sincs a megfelelő csontsűrűség kialakítására! A dohányosok kevesebb ideig tudnak bármilyen fizikai tevékenységet végezni, mint a nem dohányosok, mert a dohányzás nagyban befolyásolja a tüdejük erejét és kapacitását.

A dohányzás a termékenységre, valamint a nemi egészségre is nagy hatással van, mind a férfiak, mind a nők életében. A lányok, akik tablettákat, vagy más hormonális fogamzásgátló eszközt használnak komoly egészségügyi problémákkal állnak szemben, mint például a szívroham, ha éppen dohányoznak. A dohányzás következményei távolinak tűnnek, de a dohányzás nemcsak hosszú távon okoz egészségügyi problémákat. A következő problémák merülnek fel a dohányzó fiataloknál:

Csúnya bőr. A dohányzás érszűkületet okoz. Ez meg akadályozza az oxigén és a tápanyagok felvételét a bőrön keresztül. Ezért a dohányosok gyakran feltűnően sápadtak és egészségtelenek. Tanulmányok azt is kimutatták, hogy a dohányzás fokozott kockázata a bőrkiütés, például a pikkelysömör.

Rossz lehelet. A cigaretta a dohányzók körében furcsa szájszagot, vagy tartósan rossz leheletet okoz.

Büdös ruhák és haj. A dohányosok szaga állandósul - nem csak az emberek ruhái, de a hajuk, a ruhájuk, bútoraik és az autójuk is bűzlik a dohányszagtól. Nagyon gyakran iszonyatos undort keltenek más emberekben a szagukkal.

Csökken a sportteljesítmény. Azok az emberek, akik dohányoznak, rendszerint nem tudják teljesíteni azt, amit a nem dohányosok, mert a dohányzás fizikai hatásai (mint gyors szívverés, vérnyomás csökkenés, heves légzés) rontják a sportteljesítményt.

Sérülések nagyobb kockázata, és lassabb gyógyulási idő. A dohányzás hatására az emberi szervezet kollagént termel, ezért mindennaposak a sportsérülések, mint az ín vagy ínszalag sérülés. A gyógyulás sokkal lassabb a dohányosok, mint a nem dohányosok körében.-

Fokozott a betegségek kockázata. A tanulmányok azt mutatják, hogy a dohányosok többször fáznak meg, lesznek influenzásak, kapnak hörghurutot vagy tüdőgyulladást, mint a nem dohányosok. Az emberek bizonyos egészségi állapottal, mint az asztma, sokkal hamarabb válnak beteggé, ha dohányoznak (és gyakran akkor is ha csak dohányzó emberek környezetében vannak). A dohányos tinédzserek elkezdenek fogyni, mert gyakran evés helyett inkább rágyújtanak. A szervezetük olyan tápanyaghiányban szenved, amely a növekedésükhöz, a fejlődésükhöz és a betegségek elleni harchoz szükségesek.

Vízipipa és ez elektronikus cigaretták

Nem csak a cigi az, amitől függnek az emberek. A vízipipában a dohányfüstöt egy tömlőn keresztül szívják, aminek a vége kúposan végződő szívócső (dohányos körökben csutora). Vannak téves eszmék a vízipipák körül, mégpedig az, hogy biztonságosak, mert a füstből kiszűrődnek a káros anyagok miközben áthaladnak a vízen.

De nézzük meg, hogyan épül be az a fekete gyantás szutyok, a vízipipa tömlőjébe. Valamennyi felhasználó szájába és tüdejébe belekerül. Sőt, a szakértők azt mondják, hogy a vízipipa kevésbé biztonságos, mint a cigi, mivel nincs szűrő benne, és hosszabb időn keresztül használják. Ebből kifolyólag sokkal nagyobb az egészségügyi problémák veszélye. A vízipipázás általában társasági esemény, a szívócsövet másokkal megosztva használják, így ott van a további kockázat, az abban hemzsegő baktériumok.

Óvakodj az elektromos cigitől is, ami rákot okozó kemikáliákat és más egyéb toxinokat tartalmaz, beleértve a használt fagyálló vegyületeket is. Ezekben az akkumulátoros eszközökben, nikotinnal töltött patronokat használnak, különböző ízesítéssel és más káros anyagokkal. Ezeket az anyagokat alakítja át gőzzé, amit a cigi függők beinhalálnak.

Dobd el a csikket és legyél dohánymentes

Minden dohányról szóló dokumentum - cigi, pipa, szivar, vízipipa és más füstmentes dohányok - veszélyesek. Ezek is csak látszólag jobbak, mint a szokásos cigik. Például az elektronikus cigik, szűrős vagy alacsony kátrány tartalmú cigik is mind károsak az egészségedre!

Csak egyetlen egy dolog van, ami igazán segít elkerülni a dohányzással kapcsolatos problémákat, ha dohánymentesek maradunk. Ez nem mindig egyszerű, különösen, ha körülöttünk mindenki dohányzik és cigivel kínálgatnak. Ha már nem dohányzol, de időnként nyomást érzel, akkor itt egy pár mentség, például:

"Én gyűlölöm a cigit" vagy "Én maradok a focicsapatban" stb. Amikor lemondasz, tudatában kell lenned, hogy az első pár nap a legnehezebb. Ezért is ajánlom, hogy ne add fel. Egyeseknek van pár visszaesése mielőtt sikerül leszokniuk, ezért ne keseredj el, ha elbuktál, hanem gondold át, legközelebb mit fogsz másképp csinálni! Az oldalunkon is számos hasznos tanácsot találsz arról, hogyan szokhatsz le.

Gondolj arra, hogy ha leszoksz, a dohánymentesség fogja adni neked a legtöbbet - több energiád lesz, jobban fogsz teljesíteni, jobban fogsz kinézni, több pénzed lesz, és tovább élsz.

(KamaszPanasz)