
#Drog, cigi, alkohol #szenvedélybetegség
129 db cikk a témában

Dohányzás: miért alakul ki a függőség?
Az emberek évszázadokon keresztül rágták és szívták a dohányt, ami a nicotiana tabacum, ismertebb nevén a dohány növény szárított leveléből készül. Minden dohánytermék tartalmaz nikotint, amelynek rendszeres fogyasztása függőséget okoz, leszokni róla igen nehéz.

Mit tehetünk a függőség ellen?
A szenvedélyek, függőségek sokfélesége lehetetlenné teszi, hogy egységes és konkrét terápiáról lehessen beszélni. A szenvedélybetegségek közös eleme többnyire a menekülés motívuma, és ezen a nyomon indulva visszafelé kell keresni a gyógyulást.

Mindig rágyújtasz ebéd után? Így küzdheted le a késztetést
Ha dohányos vagy ismered a dörgést. Befejezted az ebédet és azonnal menthetetlen vágyat érzel egy szál cigi után. Felállsz az asztaltól és csak rá szeretnél gyújtani, ez minden, amire pillanatnyilag vágysz. Néhány napszak, néhány kaja, hely különösen erős ingert válthat ki belőled. Nos, ezeket nevezzük triggereknek.

Szenvedélybetegség – káros füstölgés kétféle módon
A hagyományos (cigaretta) és az alternatív (vízipipa, e-cigi, IQOS) dohányzás szinte azonos módon károsítja a tüdőt, az immun- és az érrendszert. A tinik többsége viszont nincs tisztában ezzel – folyamatosan nő a 13-15 évesek száma, akik e-cigarettával szoknak rá a dohányzásra.

Alkoholból mennyi az elég?
A magyar lakosság 10 százaléka absztinens, azaz nem fogyaszt alkoholt. 80 százalék szociális ivó, vagyis alkoholfogyasztása alkalomszerű. 10 százalék viszont bizonyíthatóan alkoholfüggő!

Dohányzás és mentális egészség
Ha nem cigizel, az segít csökkenteni a stresszt, a szorongást, a depressziót, ráadásul pozitívabb lesz a hozzáállásod az élethez. Ez minden dohányzó emberre vonatkozik, nem csak azokra, akik tapasztalják az utóbbi tüneteket.

Ezért hízik, aki leteszi a cigarettát
A cigarettázás káros hatásai ellenére sokan éppen amiatt nem szeretnének lemondani a szenvedélyükről, mert attól félnek, hogy a leszokás súlygyarapodást is eredményez. Mi állhat ennek a jelenségnek a hátterében?

Kötelező inni a bulikon?
Az alkohol a fiatalok körében leggyakrabban használt drog, pedig Magyarországon 18, és az Egyesült Államokban 21 éves kor alatt tiltják a fogyasztását.

Mit tartalmaz a cigaretta?
A cigi - a mindenki által ismert nikotinon kívül - még 4000 különböző anyagot tartalmaz, melyek többségükben szintén károsak az emberi szervezetre. Te tudod, mi minden kerül a szervezetedbe, ha cigizel?

A füstmentes dohány
A dohányzás minden típusa veszélyes az emberi szervezetre, különösképpen a fejlődésben lévőre. Éppen emiatt nagyon fontos, hogy eleget tudj a dohányzás veszélyeiről akkor is, ha már rászoktál, sőt akkor is, ha csak érdeklődsz. Íme, néhány kérdés és válasz a füstmentes dohányról.
Cigizés mellett búcsút mondhatsz az ízeknek
A cigarettázás nem csak tüdőrákot és szív-érrendszeri betegségeket okoz, de tompítja az ízérzékelést is, ennek következtében pedig kevésbé érezzük ízletesnek az ételeket. Még így is megéri tovább cigizni?
Mit okozhat napi néhány szál cigi elszívása?
Nem kell erős dohányosnak lenni ahhoz, hogy részesülj a dohányzás káros hatásaiból. Egy szál cigaretta is roncsolja a tested - cikkünkből ez is kiderül.

Mit tegyek, ha a barátom totál leitta magát?
Talán már te is kerültél olyan szituációba, hogy a buliban az egyik barátod annyira lerészegedett, hogy hányt, és már állni sem bírt. De vajon mi a teendő egy ilyen kellemetlen helyzetben?
Alkohol dilemmák
Mikor igyunk? Hol van a határ? Rendszeresen vagy sem? Mielőtt ezeket a kérdéseket megválaszolnánk, és az egészséges, illetve egészségtelen alkoholfogyasztás részleteibe merülnénk, bölcsebb először az alkoholhasználat pszichológiai tényezőit megvizsgálni.
Mit tegyél, ha nikotinhiányod van?
A nikotin utáni vágy a leszokás periódusának első napjaiban lehet a legintenzívebb, a vágyakozás azonban idővel enyhülni fog.