
HPV: tévhitek és tények!
A HPV igencsak alattomos kórokozó, több mint 200 típusa ismert. Talán éppen a legnagyobb tévhit ezzel a vírussal kapcsolatban, hogy kizárólag lányokat érint. A Rákkutatók Vlog szereplői most mindenre megadják a választ!
Mi az a HPV?
A lányok sok esetben nem veszik komolyan a HPV, azaz a Humán Papillomavírus jelentőségét és veszélyeit, a fiúk nagyobb része pedig azt sem tudja, mi az.
Minden HPV ártalmas?
Több mint 200 típusa ismert a Humán Papillomavírusnak, van, amelyik ártalmatlan, észre sem vesszük, hogy elkaptuk, van azonban olyan típusa, amelyik akár súlyos daganatos betegséget is okozhat. Előfordulhat, hogy „csupán“ hordozó vagy, de akár veszélyben is lehetsz te magad is, nem csupán a párod.
Csak a lányokat érinti?
Tudtad? A világ népességének 80 százaléka átesik élete során valamilyen HPV-fertőzésen, és nem csupán a nők, hanem a férfiak is veszélyben lehetnek. Így máris tisztába tettük azt a tévhitet, amely szerint csak a lányokat érintheti.
Csak nemi úton terjed?
Bőrön és nyálkahártyán keresztül terjed. Főként szexuális úton kapható el, de akár közvetett úton, azaz például közös törölköző használata esetén az uszodában vagy otthon is veszélyben lehetünk, sőt, akár a szaunában is elkaphatjuk, ha nem vagyunk körültekintőek.
Nem lehet megelőzni?
Többféle védőoltás is létezik, ezek akár 9 veszélyes törzs ellen is védelmet biztosíthatnak. Csupán 2-3 tűszúrás és megmenekülhetünk annak a fertőzésnek a következményeitől, amely nem kizárt, hogy akár daganatos betegség kialakulásához is vezethet.
Méhnyakrákot okozhat?
Sajnos igen súlyos következményei lehetnek a HPV vírusfertőzésnek. A vírus a méhnyakrákos esetek 99 százalékáért tehető felelőssé, azonban például szájüregi daganatot, garat és gége daganatot vagy akár végbélrákot és pénisz daganatot is előidézhet.
Fiatalon felesleges az oltás?
A biztonságos és hatékony védőoltást leginkább fiatalon, 9 és 15 éves kor között ajánlott beadatni, még a szexuális élet megkezdése előtt, ilyenkor a leghatékonyabb. Azonban később, felnőtt korban is beadható, ha elmulasztottuk korábban. Fontos információ, hogy ingyenes férhetünk hozzá.
A védettség nem minden esetben adott, hiszen számos törzse leselkedhet ránk, illetve egyénfüggő is, ezért fontos a nők esetében a rendszeres méhnyakrákszűrés.
A Rákkutatók Vlog adásában patológus, patológiai analitikus, valamint az oltást maguknak beadató tinédzserek és az ő szüleik is megszólalnak.
(Szerző: Tóth András, újságíró)