Szorongás és pánikrohamok
- hirdetések -
Honnan jönnek a pánikrohamok?
A pánikrohamot valamilyen stresszhatás váltja ki: A szimpatikus idegrendszer úgy válaszol a helyzetre, hogy készenlétbe állítja a testet, felkészülve a harcra vagy a menekülésre. A szimpatikus és a paraszimpatikus idegrendszer egyensúlya felelős a belső szerveink szabályozásáért. Stresszhatásra a testünk adrenalin hormont termel. Ez a hormon felelős a szorongás és a pánikrohamok fizikai tüneteiért, úgy mint a fokozott szívdobogás és a felgyorsult légzés.
Mi váltja ki a pánikrohamokat?
Sokféle ok létezik, mint például:
- Öröklött – a pánikbetegségek öröklődhetnek a családon belül.
- Biológiai – betegségek, kórok és hiánybetegségek is kiválthatják.
- Fóbiák – félelem az emberektől, tárgyaktól, vagy szituációktól.
- Trauma – valakinek a halála vagy más veszteségek.
- Stimuláló szerek – nikotin, koffein, drogok és alkohol.
- Pszichés – stresszkezelési problémák, önbizalomhiányból fakadó szorongás.
- Az aktivitás hiánya.
- Gyógyszerek és kemikáliák– antibiotikumok, antidepresszánsok.
- Légszomj, légzési nehézségek.
- Teljesítménykényszer – iskolai és munkahelyi stressz.
Ezeket többnyire nem tudjuk vagy elég nehezen vagyunk képesek befolyásolni. Az orvosi segítség segít megérteni, hogy mi is váltja ki ezeket a rohamokat, és hogy milyen kezelés szükséges.
Pánikrohamok fiataloknál
Manapság a fiatalok gyakran kerülnek bajba és követnek el bűncselekményeket is egy-egy védekezési vagy menekülési mechanizmus során. Sokan mutatnak agresszív, kötekedő viselkedést ilyenkor. Ezeket kiválthatják számítógépes játékok, tévéműsorok, bántalmazás vagy társadalmi kirekesztés.
Ha a tiniknél szorongásos tünetek vagy pánikrohamok jelentkeznek, azok általában testhőmérséklet változással, remegéssel, kapkodó légvétellel, émelygéssel, szédüléssel, fulladással vagy hidegrázással járhatnak. Fordulhatunk azonnali ellátásért is egy klinikán, de a rohamoknak a kezelése megtanulható és jól karbantartható, így nincs szükség feltétlenül mindig orvosi segítségre.
(P. K.)