fog
#Betegségek

Nem csak a lyukas fog fájhat

2023.12.26.
2 perces olvasási idő

Szerencsés az a felnőtt, akinek még sosem fájt a foga, de erre a magyaroknak nincs túl sok esélye, hiszen egy megdöbbentő statisztika szerint évente átlagosan egy fogkefét és két tubus fogkrémet használunk el! Így nem csoda, ha előbb-utóbb elromlik és fájni kezd a fog.

A zománc áttörése

A fájdalom hátterében leggyakrabban a fogszuvasodás (káriesz) áll. A lassú folyamat során tulajdonképpen áttörik a zománc - ez pedig hideg-, meleg-érzékenységet válthat ki. A háttérben a fogak felszínén megtelepedő baktériumok romboló hatása áll, ugyanis ezek savtermelése kioldja a kalciumot a fog anyagából.

Amennyiben az üregképződés tovább halad, a szuvasodás érinti a fog belső állományát, a dentint is, és ha eléri az idegeket, a fájdalom már súlyosabb jelleget ölthet, és ekkor már külső beavatkozás nélkül is érezhetjük. Ráadásul a fogbelet merev fal veszi körül, így gyulladás esetén nem tud tágulni. Ennek következtében megnő a nyomás, és az így nyomott idegek okozzák a folytonos, feszítő fájdalmat.

Amennyiben még ekkor sem fordulunk orvoshoz, a fog elhal és befertőződik a foggyökércsúcs körüli terület. Az elhanyagolt gyulladás tályogot is létrehozhat, amelynek orvosi feltárása viszont már elengedhetetlen, hiszen a felszaporodott gennyet csak így lehet eltávolítani.

Az ínyre is figyelni kell

Az íny gyulladása, sérülése is állhat a fog- és annak környezetének fájdalma mögött, éppen ezért mindig komolyan kell vennünk, ha ínyvérzést, duzzanatot, vörösséget, fájdalmat, vagy akár rossz leheletet érzékelünk. Ezek ugyanis az ínygyulladás (gingvitis) jellegzetes tünetei.

Nem érdemes azonban megvárni, amikor már fájdalom is jelzi a betegséget, az első figyelmeztető jel maga a vérzés. Csak ezután duzzad meg és vörösödik vagy lilul be az érintett terület, és később kezd el fájni. Ne vegyük félvállról ezt a problémát, hiszen ha az ínygyulladás hosszabb ideig fennáll, a gyulladás áttevődik a fog tartószöveteire, kialakul a fogágybetegség, amely elhanyagolt esetben akár a fog elvesztését is eredményezheti.

Az ínygyulladás mögött állhat akut probléma, mint például heveny herpeszes fertőzés, illetve hormonális változások, amilyen a terhesség is, vagy szúvas fogak, rosszul záródó tömések, elálló szélű koronák. Ezek és a nem megfelelő szájhigiéné miatt felgyülemlő plakkbaktériumok betegítik meg az ínyt. A plakk tulajdonképpen nem más, mint azt a puha, ragacsos réteg, amely a fogra rakódva melegágyat kínál a baktériumoknak.

Legjobb támadás a védekezés

A legjobb, amit tehetünk a fájdalom ellen, a megelőzés. Ebbe beletartozik a megfelelő szájhigiéné: elsősorban a pontos, alapos fogmosás. Jó, ha megtanuljuk a megfelelő technikát, hiszen helytelen mozdulatokkal akár kárt is tehetünk, például kikoptatjuk a fognyakat, és így mi magunk okozzuk a fájdalmat.

Fontos még, hogy sajátítsuk el a fogselyem és/vagy fogköztisztító kefe használatát, hiszen ezekkel az eszközökkel megtisztíthatjuk a fogkefével elérhetetlen felszíneket. Ha kedveljük, vagy szükséges, használjunk szájvizet, amely már számtalan változatban elérhető. Van, amelyik a kellemetlen leheletet semlegesíti, van, amelyik antibakteriális hatással rendelkezik, és van olyan gyulladáscsökkentő készítmény, amit kifejezetten probléma esetén, bizonyos ideig ajánlott használni.

Ezen kívül nagyon fontos, hogy ne csak a fájdalom jelentkezésekor forduljunk fogorvoshoz, hanem rendszeresen, félévente ellenőriztessük a fogaink állapotát. Az időben felfedezett problémák ellen sokat tehet a szakember, a professzionális szájhigiénés kezelés, a fogkövek eltávolítása, a fluoridbevitel növelése, az antibakteriális kezelések vagy a barázdazárás megakadályozhatják a későbbi visszafordíthatatlan folyamatok kialakulását.

(Oxygen Medical)