Miért izzad a lábad?
- hirdetések -
A lábszag meglehetősen gyakori probléma. Két okból is kellemetlen. Először is izzad, és ez kellemetlen, másodszor pedig büdös, ami másokból negatív reakciókat vált ki. Mindez nagyon zavaró lehet.
Fokozott izzadás
A lábizzadás okai
Feltételezhető, hogy a hyperhidrosis örökletes, a szimpatikus idegrendszer fokozott működével van összefüggésben. Noha vannak, akik azért izzadnak hevesen, mert valamilyen betegségben szenvednek (hyperthyroidism, anaemia), vagy csak elhízottak, de általában sokkal egyszerűbb eset áll a jelenség mögött.
A kamaszkori lábizzadást általában a változó hormonháztartás hatására túlműködő izzadságmirigyek okozzák. A talpon és kezen található izzadságmirigyek az érzelmi változásokra izzadással válaszolnak. Ezért van az, hogy ha izgulsz, elkezd izzadni a tenyered is.
Mit tehetsz a lábszag ellen?
- Kerüld a szintetikus anyagokból készült zoknikat! Olyat válassz, amely legalább 60 %-ban pamutból készült. A tiszta pamutból készült zokni túl hamar átnedvesedhet. Mindig a lehető legmagasabb hőmérsékleten mosd azokat.
- Viselj bőrből készült, jól szellőző lábbelit.
- Rendszeresen váltogasd a cipődet, hogy legyen ideje kiszáradni a levegőn.
- A cipődbe helyezz mosható talpbetétet, melyet naponta moss ki. Antibakteriális cipőspray is segíthet a cipők szagmentesen tartásában.
Lábápolás
- Távolíts el minden bőrkeményedést a talpadról, mivel ezek felpuhulhatnak, mikor nedvesek, s ideális terepet nyújtanak a baktériumok megtelepedésének. A repedezett sarkakról se feledkezz meg!
- Antibakteriális szappan használata, illetve teafaolajos lábfürdő is segít.
- Naponta akár többször is mosd meg a lábad, hogy lemosd a baktériumokat.
- Legyen nálad nedves tisztítókendő, amivel bármikor áttörölheted a lábad, ha úgy érzed, izzadni kezd.
- Használj izzadásgátló dezodort a talpadra, és szagelszívó betétet a cipődben.
- Lábhintőpor használata, különösen a lábujjak között szárazon tartja a talpaid.
- Súlyosabb esetben antibakteriális kenőcsök segítségével pusztíthatod el a baktériumokat.
További kezelés
Ha a probléma továbbra is fennáll, keresd fel az orvosod!
Súlyos esetben szóba jöhet a iontophoresis kezelés, mely gyenge egyenárammal való kezelést jelent. Ilyenkor a kezet és a lábat egy vezetékes vízzel töltött tálkába kell helyezni, amibe egyenáramot vezetnek. A hatást úgy éri el a kezelés, hogy az izzadságmirigyeket gátolja meg működésükben, azáltal, hogy megemeli az izzadás ingerküszöbét. A hatásfok 70-90 %-os.
Kezdésként heti 4-5 alkalommal 10-15 perces kezelést kell folytatni 1-2 hónapon keresztül. Ezután általában elegendő a heti 1-2 kezelés. Ha a testedben van valamilyen tárgy (spirál, lemezek, csavarok, szívritmus szabályzó, inzulin pumpa), akkor a kezelés iontophoresissel nem lehetséges. Terhes nőknek, szívritmuszavarban szenvedőknek szintén nem lehetséges.
Ritkán botulinumot is használnak a probléma kezelésére, injekció formájában. Az antikolinerg gyógyszerek képesek blokkolni az izzadásért felelős idegeket, ám ezeknek a mellékhatása sokkal súlyosabb lehet, mint maga az izzadás.
(KamaszPanasz)