
Narancsbőr: normál testalkatúaknál is előfordulhat - Mitől?
Most a nők egyik legkellemetlenebb és talán minden korosztályt érintő esztétikai problémája kerül a középpontba: a cellulitis. Aki még nem ismeri, az bizony szerencsésnek mondhatja magát. De nem árt felkészülni!
A cellulitis – más néven a narancsbőr – egy nőket sújtó probléma, a férfiaknál nem tapasztalható. Ez a mi formánk! Miért pont a nőknél? Az ösztrogén hormon hatására fokozódik a zsírlerakódás. Furcsaság a dologban, hogy igazából a vékony lányokat is érinti ez a probléma. Már 17 évesen megjelenhet a combodon, a karodon és a hasadon, a fenekeden is.
Mit is nevezünk narancsbőrnek?
A bőr felszínén apró bemélyedések láthatóak a zsírszövet fokozott lerakódása miatt. (Zsírszövet, grrrr!) A zsírszövet magához vonzza a vizet és megköti azt. A vízmegkötés gyakoribb menstruáció előtt, ezért is látod ilyenkor magad „kicsit másnak”. A zsírlerakódás miatt felgyülemlett víz ödémát okoz, ezért a bőr felülete megváltozik és hasonlóvá válik a narancs héjához.
A narancsbőr kialakulásához hozzájárul a mozgáshiány, sok édesség, füstölt, zsíros ételek fogyasztása, az alkohol és a nikotin, illetve a hormontartalmú gyógyszerek. A narancsbőrre való hajlamot sajnos örökölheted.
Milyen fázisai vannak?
- Az első szakaszban a test kötőszövetei puha, egyenletes felszínűvé válnak. Ebben az állapotban a bőr se nyomásra, se más erős hatásra sem érzékeny. Ilyenkor a legnehezebb megkülönböztetni a narancsbőrt a vizes súlytöbblettől. Főleg a belső combokon és térd környékén jelenik meg először.
- Ebben az időszakban az adott bőrfelület egyre érzékenyebb lesz a fizikai kihatásokra, nyomásra, amely ráncok kialakulásához vezet. Ekkor a narancsbőr megjelenését sejteti a bőr szürkéssé, durvává és hideggé válása.
- A cellulitis biztos kialakulását jelentik a következő tünetek: a bőr nyomására, kis párnácskák tűnnek fel alatta, ami a gócpontok kialakulási helyét mutatja. A kötőszövetek a bőr, és a mögöttes szövetek között begyulladnak, míg végül hozzájuk tapadnak. Ahol ezek a rostok leszorítják a bőrt, ott kis gócpontok alakulnak ki.
- Végső fázis: ilyenkor kicsi labdákat lehet érezni a bőr alatt, amelyek teljes mértékben kialakult gócok. Visszafordítása rendkívül nehéz.
Leggyakoribb kialakulási helyei:
- combok belső felszíne
- térdek
- bokák
- csípő
- tarkó
- felkar hátsó része
- lapockák
Hogyan előzhető meg a kialakulása?
1. Hidratálj rendszeresen!
A megfelelő folyadékbevitel (napi 2-3 liter víz) segíti a salakanyagok kiürülését a szervezetből, és javítja a bőr rugalmasságát is. A dehidratált bőr hajlamosabb a narancsbőr kialakulására.
2. Figyelj az étkezésre!
A kiegyensúlyozott étrend kulcsfontosságú. Kerüld a feldolgozott élelmiszereket, a cukrot, a túl sok sót és a telített zsírokat – ezek mind rontanak a bőr állapotán. Ehelyett válaszd a friss zöldségeket, gyümölcsöket, teljes kiőrlésű gabonákat és sovány fehérjéket.
3. Mozogj rendszeresen!
A mozgás serkenti a vérkeringést és a nyirokkeringést, ami segít a méreganyagok eltávolításában. A legjobb, ha hetente legalább 3-4 alkalommal végzel valamilyen mozgásformát – például gyors séta, futás, úszás, biciklizés vagy alakformáló edzés. A cél, hogy a kötőszövet és az izmok feszesek maradjanak.
4. Használj bőrfeszesítő krémeket!
Bár csodát ne várj tőlük, a koffein- vagy retinoltartalmú testápolók javíthatják a bőr textúráját és átmenetileg feszesebbé tehetik azt. Rendszeres használattal a bőr simábbnak tűnhet.
5. Masszázs és szárazkefe
A narancsbőrös területek rendszeres masszírozása vagy szárazkefés kezelése serkenti a vér- és nyirokkeringést, ami segít a salakanyagok eltávolításában és a bőr tónusának javításában.
6. Pihenj eleget, kerüld a stresszt!
A stressz és a kialvatlanság hormonális egyensúlyzavarokat okozhat, ami fokozhatja a narancsbőr kialakulását. Figyelj oda a rendszeres, pihentető alvásra és a lelki egyensúlyodra is.
7. Mondj nemet a dohányzásra!
A dohányzás rontja a bőr oxigénellátását és károsítja a kötőszöveteket – ez pedig elősegítheti a narancsbőr megjelenését. Ha lehet, szokj le róla!
+1 tipp: Figyelj a ruházatra is!
A túl szoros ruhák, főleg ha elzárják a vérkeringést (például erősen szorító farmer vagy fehérnemű), akadályozhatják a nyirokkeringést, így hozzájárulhatnak a cellulit kialakulásához.
(KamaszPanasz)