Hogyan lehet összetartani és erősíteni a családot ezalatt a nehéz időszak alatt? Kitől és hogyan kérhetsz segítséget?
Összetartani és információval ellátni a családot
Kezd már eleged lenni abból, hogy túl sokan telefonálnak neked és arról érdeklődnek, hogyan van éppen anyukád vagy apukád? Ez természetes, természetes érzés. Kérd mások segítségét, hogy ők is osszák meg a legfrissebb híreket a szülőd hogylétéről és arról, hogy mivel tudnak segíteni a családnak. Talán egy közeli rokon vagy családi barát lehet a legjobb „összekötő”. Vannak családok, akik „telefonláncot” használnak. Mások e-mailben, blogon keresztül vagy közösségi média felületen teszik közzé az újdonságokat.
Erősebb családdá válás
Sok család széthúzni és gyengülni kezd, amikor egy szülőnek rákja lesz. Ám rengeteg módszerrel tudsz te is abban segíteni, hogy a családotok inkább erősödjön, és ti is közelebb kerüljetek egymáshoz. A tinik, akik azt látták, hogy a családjuk megerősödik, az alábbi tapasztalatokról, „módszerekről” számoltak:
- Megpróbáltuk a másik helyébe képzelni magunkat, és mindig elgondolkoztunk rajta, hogy a másik helyében most hogyan esne nekünk az adott helyzet, mit gondolnánk az adott szituációról.
- Megértettük, hogy akármennyire másképpen is reagálunk mindannyian az új kialakult helyzetre, mindünknek nehéz az egész és mindannyiunk sérül. Páran nagyon sokat sírtak, míg mások sokkal kevesebb érzelmet kezdtek kimutatni.
- Volt, akinek a humor segített túlvészelni ezt az időszakot.
- Megtanultuk, hogy ezeket a különbségeket tiszteletben kell tartani és beszélni kell róluk. Minél többször kérdeztünk rá, hogy hogyan érez a másik, annál többet tudtunk segíteni egymásnak.
„Mindig én álltam a szüleim figyelmének a központjában. Aztán miután apa beteg lett, már senki sem fordított rám annyi figyelmet. Tudtam, hogy most mindenki nagyon aggódik, de ettől függetlenül nagyon fájt az egész. Végül írtam nekik egy kis cetlit. És megértettek! Azóta sokkal közelebb érzem magamat a szüleimhez.”
Lizi, 15 éves
Segítség kérés
Valószínűleg mind neked, mind a családodnak nagyon jól jönne egy kis segítség. Ám sokszor ezt a segítséget nehéz kérni, pedig a legtöbb ember valószínűleg tényleg nagyon szeretne segíteni neked és a családodnak, csak nem tudják, hogyan.
Kiket kérhetsz meg te vagy a szüleid, hogy segítsenek?
- Nagynénik, nagybácsik, nagyszülők
- Családi barátok
- Szomszédok
- Tanárok vagy edzők
- Iskolai orvos vagy nővér
- Emberek a gyülekezetetekből/vallásos csoportotokból
- Barátok és azok szülei
„Miután anyának rákja lett, mindenre mérges voltam. Egyszerűen nem volt igazságos, hogy állandóan nekem kellett vigyáznom a tesóimra és takarítanom. Féltem, hogy elvesztem a türelmemet, de szerencsére nyugodt maradtam és elmondtam anyának, hogy hogyan érzek. Most persze még mindig segítek sok házimunkában, de az öcsém egy barátunkhoz megy délutánonként és így én is tudok fociedzésre járni. Az anyukám nagyszerű ember és tényleg megértett, ami nagyon jó dolog.”
Bence, 15 éves
Dolgok, amiben segíthetnek neked:
- Bevásárolni, elmenni a piacra
- Megfőzni
- Lenyírni a füvet
- Apró házimunkákban
- Társaságot biztosítani a szülődnek
- Fuvarozni az iskolába/iskolából, edzésre, stb.
- Segíteni a házi feladatban
- Meghívni egy étkezésre
- Beszélgetni veled és meghallgatni téged
Kapcsolatod a szüleiddel
Az anyukád vagy apukád valószínűleg több felelősséget fog elvárni tőled, mint a többi veled egykorú gyerektől várnak. Lehet, hogy ezért eleinte neheztelni fogsz, de hidd el, ebből a tapasztalatból rengeteg fogsz tudni később hasznosítani és a szüleid bizalmát is értékelned kell.
„Sosem voltam korábban beteg. De aztán anya rákos lett és lassan nekem is egyre rendszeresebben kezdett el fájni a fejem. Elkezdtem félni, hogy valami baj van velem. Beszéltem az iskolaorvossal, aki elmondta, hogy a stressz is okozhatja ezt. Rengeteg hasznos tanácsot adott nekem és azt mondta, hogy bármikor beszélhetek vele, amikor úgy érzem, hogy szükségem van rá. Lassan sokkal jobban lettem.”
Kinga, 15 éves
(Gy.A., cancer.gov)