Passzív dohányzás: hogyan csökkentsd a kellemetlenségeket?
Hiába a korhatár, manapság egyre több tini cigizik, divatból, a feszültség miatt, esetleg azért, mert rossz társaságba kerültek. Mindenesetre, aki rászokott, nem csak magának, hanem környezetének is sokat árt.
- hirdetések -
Mit tehetsz?
- Próbálj meg szabadtéri szórakozóhelyekre menni! Bár ott is rengetegen cigizhetnek, mégsem vagy bezárva velük egy épületbe, így a levegő is szabadabb, tisztább. Télen persze nem sok szabadtéri program van, viszont nyáron bőven élhetsz ezzel a lehetőséggel.
- Ha cigarettázókkal vagy, akkor eléggé füstszagú lehetsz. Ha ez zavar, hordj magadnál parfümöt, akár kicsi kiszerelésben. Ha hosszú hajad van, akkor fogd össze, így kevésbé tapad meg rajta a füst. Persze így is cigifüstös leszel, de nem mindegy, hogy milyen mértékben!
- Ha tudsz szellőztetni, akkor használd ki a lehetőséget, például egy házibuliban, vagy akár az iskolában. Persze csak óvatosan, mert nem túl olcsó az utcát fűteni.
- Ha olyan helyen vagy, ahol tilos dohányozni, valakit mégis látsz szívni, nyugodtan szólj rá! Persze csak udvariasan, kedvesen, de mindenképpen határozottan - úgyis neked van igazad!
Ha valaki függő, akkor 6-7 órát nem igazán fog kibírni nikotin nélkül. Bár a közintézményekben tilos cigizni, mégis valószínű, hogy a Te sulidban is előfordul, hogy látsz dohányos diákokat. Ez lehet akár az udvaron, akár a WC-ben, ami persze elég kellemetlen lehet. Sose árulkodj, inkább köss kompromisszumokat, kérd meg őket, hogy 2-3 percre menjenek ki, és tedd hozzá, hogy sürgős dologról van szó! Bizonyára meg fognak érteni.
(GY.A.)