
#Betegségek #diabétesz
69 db cikk a témában

Mit egyen, aki cukorbeteg?
Édesség – csábító csokoládék, pralinék, bonbonok, színes cukorkák, kekszek és nápolyik, és az az ezerféle habos-, krémes-, mézes-, csokis-, gesztenyés-, diós-, gyümölcsös-, sütemény… Ugye neked is összefut a nyál a szádban, ha egy franciakrémest látsz? Vagy egy Rigó Jancsit? De hiába… Nem ehetsz belőle. Sajnos.

A cukorbetegség korai jelei és tünetei
Cukorbetegség akkor fordul elő, ha túl magas a vércukorszinted, amely szervezeted elsődleges energiaforrása. A cukorbetegség tünetei azonban korán is jelentkezhetnek, ezért érdemes figyelni a tested jelzéseit.

Folyton hideg végtagok - Betegség tünete?
Hideg időben végtagjaink hamar lehűlnek - a jelenség természetes, és ebben a formában egyáltalán nem kóros. A végtagok külső hőmérséklettől független állandó hideg tapintása azonban betegség jele lehet, amit érdemes kivizsgáltatni.

Karácsony és a diabétesz
A cukorbetegeknek az ünnepek nagyon sok megpróbáltatást tartogatnak: cukor és sütemény mindenütt, és egyedül az önmegtartóztatás segíthet. Mielőtt még teljesen lemondanál az ünnepi hangulatról, ne add fel! A cukorbetegeknek is lehet szép a karácsony, sőt!

A cukorbetegség és az iskola
Egy nap általában 6 vagy több órát töltesz az iskolában. Ha cukorbeteg vagy, valószínűleg nem tudod elkerülni, hogy ez idő alatt megmérd a vércukorszintedet, vagy beadd magadnak az inzulint. Szóval, hogyan fogod ezeket megtenni az iskolában?

Hogyan fesztiválozz, ha cukorbeteg vagy?
A nyár a fesztiválok időszaka. Sok cukorbeteg azonban önként lemond ezekről a programokról azért, mert fél, hogy a betegsége problémát okoz neki a többnapos rendezvénysorozat alatt. Pedig néhány óvintézkedés betartásával könnyedén elejét vehetjük a későbbi problémáknak, így pedig lesz idő és lehetőség a felhőtlen szórakozásra.

Nyári hőség: hogyan vigyázzanak magukra a cukorbetegek?
Mindegy, hogy egy-két hétig vízparton nyaralsz, vagy csak hosszabb időt töltesz a szabadban, a nagy meleg és a magas páratartalom bizonyos veszélyekkel járhat, főleg a cukorbetegek számára.

Hogyan és mikor teszteld vércukorszinted cukorbetegség esetén?
A cukorbetegeknek rendszeresen kell ellenőrizniük a vércukorszintjüket, mivel az eredmények ismerete lehetővé teszi a betegség kordában tartását. De hogyan és mikor érdemes mérni?

Mi a prediabétesz?
A prediabétesz a normálisnál magasabb vércukorszintet jelenti. Ez még nem elég magas ahhoz, hogy 2-es típusú cukorbetegségnek lehessen tekinteni, ám életmódváltás nélkül a prediabéteszes tinik nagy kockázatnak vannak kitéve.

A 20 legrosszabb étel cukorbetegeknek
A készételek kényelmesek és olcsók, azonban sajnos rengeteg zsírt, sót és cukrot tartalmaznak, így semmiképpen sem egészségese. Ha cukorbeteg vagy, akkor ráadásul tilos, hogy a bevásárlólistára kerüljenek!

Stresszes vagy? Ellenőriztesd a vércukorszintedet!
A cukorbetegség sokszor már csak előrehaladott állapotában okoz tüneteket, azonban tudnunk kell, hogy számos tényező hajlamosít a kialakulására. Dr. Marton Anna, diabetológus a stresszről, mint önálló hajlamosító tényezőről beszélt.

A diabéteszes ketoacidózis tünetei és kezelése
Amikor a test számára nincs elegendő inzulin, a glükóz a vérben marad, és nem tud eljutni a sejtekhez, hogy ott energiaként használódjon fel. Ez megtörténhet például akkor, ha valaki kihagyja az inzulinadagját, vagy amikor az inzulinszükséglet hirtelen megnövekszik.

Ha túl magas a vércukorszinted
A cukorbeteg emberek számára a vércukorszint szabályozása olyasmi, mint a távirányítós repülőgép vezetése. Ahhoz, hogy a levegőben maradhasson a repülő, és te a legjobban érezd magad, a vércukorszintedet állandóan szinten kell tartanod.

Mit tegyen a szülő, ha a tini cukorbeteg?
Először is: nyugtasd meg! A cukorbetegség bárkit elérhet, akár a világsztárokat is. Közismert, hogy ilyen Halle Berry, Salma Hayek, Tom Hanks vagy az olimpikon úszó Gary Hall Jr.

Karácsonykor is egészségesen
Rengeteg alternatíva és megoldás létezik, hogy az ünnepek alatt se kelljen lemondani a finomságokról. Ha valamit megkívánsz (például egy nagy szelet tortát, vagy egy pár szem szaloncukrot), ehetsz néhány falatot belőle, de fontos, hogy mindig tarts mértéket, és tartsd magad a korábban felállított tervedhez. A KamaszPanasz most ebben lesz a segítségedre.

Út a felnőttdiabetológiai rendelőbe
Mint minden kamasznak, a cukorbeteg serdülőknek is jelentős változás áll be az életükben. A számos kihívás mellett ráadásul a cukorbeteg kamaszoknak a 18 éves életkor, illetve a középiskolai tanulmányok befejezésével rendelőt kell váltaniuk, azaz a gyermekdiabetológiai szakrendelőből át kell menniük a felnőttdiabetológiai rendelőbe.

Bőrápolás egészségesen és diabéteszesként
Ahhoz, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben, egészséges bőrre van szükségünk. Ennek eléréséhez több tudásra, majd ez alapján több odafigyelésre és cselekvésre!

Cukorbetegség: a leggyakoribb tévhitek
Rengeteg információt lehet találni a cukorbetegségről a neten, azonban nem mindegyikük alapszik valós tényeken, ezért fontos, hogy megismerd a leggyakoribb tévhiteket a diabéteszről.

Diabulémia - Életveszélyes lehet!
A diabulémia elsősorban a cukorbeteg tinik és fiatal nők körében tapasztalható, újkeletű, ám veszélyes betegség. Ennek során a betegek az inzulinadagjaikkal manipulálva próbálnak meg a felesleges kilóiktól megszabadulni. Mivel a kamaszok körében erős a média által sugallt szépségideálnak való megfelelési kényszer, könnyelműen veszélybe sodorhatják magukat ezzel a dologgal.
A cukorbetegség megelőzése kamaszkorban
A cukorbetegség rohamosan terjed a fiatalok körében. Nem csupán örökletes hajlam befolyásolja kialakulását, hiszen az a helyes táplálkozással és életmóddal sok esetben megelőzhető.