lagom
#Lélek

Mi a LAGOM - a svéd mértékletesség?

2025.07.12.
3 perces olvasási idő

Lagom - hallottál már róla? Az egyszerűség élvezetét és mértékletességet nevezi meg a boldog és hosszú élet titkaként. Mit jelent ez a gyakorlatban? Rohanó életmód helyett lassítást, a túlzások helyett mértékletességet, a végletek közötti csapongás helyett a középutat, káosz helyett rendet. Megvalósíthatatlannak tűnik, de hidd el: nemcsak a svédeknek megy, hanem, ha akarod, akkor neked is!

Egy több évszázados életforma és életszemlélet, amiből érdemes tanulni

A lagom - a kiegyensúlyozott és egészséges élet elve a svédek számára. A szó körülbelüli fordítása: „a törvény szerint” - azaz a jelentése nem más, mint a társadalmon belüli helyes és megfelelő viselkedés, egy norma, ami nem csak az írott törvények betartását feltételezi, hanem a józan ész használatát is. Pont jó, nem túl sok, nem túl kevés. Puritánság, egyszerűség és tökéletesség.

Lagom az ételfogyasztás, lagom az italfogyasztás, lagom a munkaidő hossza, azaz mindent az északi mértékletesség szerint kell mérni. Hogy ez mennyi? Nos, ez nem igazán fejezhető ki számokban: sokkal inkább a két véglet - a túl sok és a túl kevés közötti középúton helyezkedik el. Pont jó, pont jó neked és pont jó a körülötted élőknek is.

A lagom arra fókuszál, ami feltétlenül szükséges és egy kiegyensúlyozott életmódot irányoz elő. Megmutatja, hogyan kell a maga teljességében minden egyes pillanatot megélned. Megtanít arra, miként hozhatod ki mindabból, amid van, a legtöbbet.

Éppen csak elég jónak kell lenni

A lagom nem csodaszer, aminek hatására a problémáid egy csapásra megoldódnak, nem lesz a stressz sem kevesebb - csak megtanulod más szemszögből nézni és értelmezni azt, ami van. A lagom segítségével örömet találhatsz abban, aki most vagy, ahelyett, hogy egyfolytában azt hajszolnád, hogy milyen szeretnél lenni.

A lagom arra fog ösztönözni, hogy komolyabban elgondolkodj a tudatosabb életmóddal kapcsolatban: arról, hogy miért ne fogyassz túl sokat, miért ne okozz magadnak és másoknak kárt, hogyan koncentrálj a fontos dolgokra.

A svédek számára a lagom magától értetődő fogalom, mert ösztönösen tudják, hogy a hosszú és boldog élet titka a mértékletesség és egyszerűség élvezete. Ahhoz, hogy a lagom eszméjét te is elsajátítsd nem kell más, csak elhatározás és az, hogy néhány ötletet ellesve változtass az eddigi hozzáállásodon.

Mi a boldogság receptje a svédek szerint? Lássuk!

Ha te is szeretnél boldogabb és kiegyensúlyozottabb lenni akkor érdemes megfogadnod az alábbi a svédek által nap, mint nap alkalmazott életviteli alapelveket.

  • Ne akarj folyton dolgozni - a svéd munkavállalóknak mindössze az 1%-a dolgozik munkaidőn túl, mert arra törekszik a munkája során, hogy egyre kreatívabb és eredményesebb legyen. Mivel ez sikerül, így nincs szüksége arra, hogy túlórázzon. Fontossági sorrendbe állítja a feladatait, majd kizárólag az adott feladatra koncentrál. Trevez, elemez, végrehajt és nem aprózza el az erejét feleslegesen.
  • A minőség mindig legyen fontosabb a mennyiségnél - a svédek nem halmoznak fel semmit, megbecsülik a régi tárgyaikat
  • Lassulj le és élvezd a pillanat varázsát! Tarts a tanulás közben is szüneteket, amikor egy forró kakaó mellett ücsörögve elengeded a félelmeidet.
  • Kapcsolódj ki kreatívan! A kézművesség hagyományát őrizni kell - az agyagozás, a barkácsolás, a kötés, nemezelés - bármilyen kreatív elfoglaltság eltereli a mindennapos problémákról a figyelmedet.
  • Az ételeid legyenek egyszerűek és egészségesek - nem kell a nagy felhajtás. A hangsúly sokkal inkább a friss összetevők minőségén és a fűszereken legynek. Használj friss és helyben termesztett alapanyagokat, teljes kiőrlésű gabonákat, friss tejtermékeket, zöldségeket, gyümölcsöket és halakat.
  • Nem kell lemondanod semmiről - csak koncentrálj a mértékletességre
  • Ne kínozd magad egy teljesíthetetlen edzéstervvel - az edzőterem helyet válaszd inkább a friss levegőt: biciklizés, séta, kertészkedés kiváló mozgásformák lehetnek.
  • Figyelj önmagadra és barátkozz meg azzal, aki vagy
  • Ne nézz folyton vissza és ne rettegj a jövő bizonytalansága miatt - az energiáidat koncentráld a most eseményeinek a megélésére
  • Ápold a családi és baráti kapcsolataidat
  • Ne feledkezz meg a pihenés fontosságáról sem! Engedj meg magadnak olyan napokat, amikor semmit sem csinálsz. Élvezd a nyugodt percek luxusát.

Mikor érdemes a lagom életmód mellett döntened?

Egyszerűen fogalmazva akkor, ha kiegyensúlyozottabban és boldogabban szeretnél érni. A lagom életmód révén tudatosabb fogyasztóvá válhatsz, környezettudatosabban élhetsz, egészségesebb egyensúlyt tarthatsz munka és szabadidő között, több időt tölthetsz a természetben sporttal, kirándulással, könnyebben megszabadulhatsz az otthonodat ellepő felesleges holmiktól és szeretetteljesebb emberi kapcsolatokat építhetsz ki, lesz időd és módod élvezni az életet.

Ha megnézzük más nemzetek hasonló értékeit, nincs pontos megfelelője, de vannak rokon elképzelések. Íme, néhány példa:

Hygge (dán)

A dánok „hygge” fogalma a meghittségről, kényelmességről, nyugalomról szól – gyakran kapcsolódik kuckózáshoz, gyertyákhoz, forró italokhoz és kellemes társasághoz. Míg a lagom inkább az egyensúlyra törekvés, a hygge inkább a jó közérzet megteremtése az apró örömökön keresztül.

Wabi-sabi (japán)

A japán wabi-sabi a tökéletlenség szépségének elfogadását, az egyszerűséget és a múlandóság iránti tiszteletet jelenti. Bár filozófiaibb, mint a lagom, hasonló a visszafogottság, természetesség és egyensúly hangsúlyozásában.

Gemütlichkeit (német)

A német Gemütlichkeit szintén a kényelem és otthonosság érzését írja le, de társas szinten is – egy baráti társaság, egy kellemes környezet, ahol az ember biztonságban, jól érzi magát. Közel áll a hygge-hez.

Gezelligheid (holland)

A holland gezelligheid egy rendkívül kulturálisan terhelt szó, amit gyakran használnak mindenre, ami barátságos, kellemes, jó hangulatú. Egy baráti vacsora, egy hangulatos kávézó, egy beszélgetés – mind lehet „gezellig”.

Lagom - legyen neked is hosszú és boldog életed!

(Szerző: Faar Ida, újságíró)

Felhasznált irodalom:

  • https://pszichoforyou.hu
  • https://sokszinuvidek.24.hu