Statisztikai adatok szerint napjainkban az emberek negyede szenved valamilyen gombás betegségtől. Ezek közül a leggyakoribb a Candidiázis, azaz a Candida albicans sarjadzó gomba okozta megbetegedés.
A gomba minden szervezetben jelen van normál körülmények között is – a bőrön és nyálkahártyákon - de a jelenléte még nem okoz betegséget, mert az immunrendszerünk, anyagcserénk, a normális baktérium flóra képes azt sakkban tartani. Viszont, ha ennek a védelmi rendszernek bármely összetevője megsérül, a gombák rendkívüli gyorsasággal képesek szaporodni és betegségeket okozni.
Honnan tudhatod, hogy Candidiázisban szenvedsz?
Az elszaporodó gombák méreganyagai nagyon sokféle, széles palettán mozgó tünetet okozhatnak. A teljesség igénye nélkül tünet lehet: a vastagbélgyulladás, a gyomorégés, az állandósulni látszó haspuffadás, az ízületi fájdalmak, különféle allergiák, a pajzsmirigy túl- vagy alulműködése, menstruációs zavarok, a fejfájás, különféle nőgyógyászati problémák, hangulatzavar, depresszió, memóriagondok, testsúlyváltozás, fáradtság, ingerlékenység, ekcéma, bőrbetegségek, alvászavarok, hajhullás.
A felsorolás nem teljes, ezeken kívül több tünet is okozhat még kellemetlenségeket, rontva az életminőséget. Ezért, ha ilyen vagy hasonló panaszokat észlelsz, akkor minél előbb érdemes szakemberhez fordulnod, aki segít orvosolni a bajt. A megfelelő gyógyszeres kezelés és az életmódbeli változások együttesen alkalmazva segítenek.
A kezelés azért is fontos, mert azon túl, hogy megszünteti a panaszokat, elhárítja a fertőzés átadásának a kockázatát is. A gombásodás ugyanis fertőző betegség, ami érintés útján emberről emberre terjed. Az, hogy valaki megfertőződik-e, nagymértékben függ a gombafajta fertőző és megbetegítő képességétől, illetve a fogadó szervezet immunrendszerének erősségétől. Mivel a gombák nagyon kedvelik a nedves, nyirkos, párás, sötét, kevésbé levegős közeget, ezért mindenki folyamatos veszélynek van kitéve az uszodákban, fürdőkben, szaunákban. Nagyon fontos a megelőzés, mert könnyen fertőződhet a bőr, a köröm, a nyálkahártya (szájpenész), a nemi szervek, helytelen táplálkozás esetén pedig a gyomor- és bélrendszer.
Milyen tényezők hajlamosítanak gombásodásra?
Vannak olyan tényezők, amelyek megnövelhetik a gombásodásra való hajlamot. Ilyen:
- a legyengült immunrendszer
- a tartós és rendszeres antibiotikum szedés
- a tartós és rendszeres hormontartalmú készítmény szedés (szteroidok, fogamzásgátlók)
- cukorbetegség
- magas toxin-terhelés (élelmiszerek tartósítószerei, nehézfémek)
- emésztési zavarok
- helytelen táplálkozási szokások (sok édesség, kevés rost)
- a bőr és a nyálkahártyák baktériumflórájának károsodása
- rossz higiénia
- nedves, sötét, rosszul szellőző közeg
- műszálas, műanyag, rosszul szellőző ruhanemű és cipő
- nagyfokú és tartós stressz
- nagyfokú kimerültség
- alvászavarok
Hogyan vedd fel a harcot a Candidiázis ellen természetes módszerekkel?
A gombásodás gyakran válik krónikussá és ezáltal nehezebben kezelhetővé, emiatt a következőket mindenképpen érdemes betartanod a megelőzés és a kezelés eredményessége érdekében:
- jól szellőző és természetes alapanyagú ruhaneműket és cipőt viselj
- tartsd a bőröd szárazon
- ügyelj az alapos, de nem túlzásba vitt higiéniára
- pihenj eleget, relaxálj
- trenírozd az immunrendszeredet: ehhez kiváló eszköz lehet a szauna, a légzőgyakorlatok, a rendszeres sport
Étrend Candidiázis esetén
Alapvető elvárás a cél elérése érdekében, hogy teljes értékű, reform étrendre térj át. Ennek részeként el kell kerülnöd az egyszerű szénhidrátok fogyasztását ( el kell venni a gombáktól a táptalajt), megfelelően kell táplálni a szervezeted számára hasznos mikroorganizmusokat, kerülnöd kell az élelmiszerekben előforduló, egyéb sarjadzó- és penészgombákat és ki kell iktatnod az allergiát kiváltó élelmiszereket. Ennek eredményeképpen erősödni fog az immunrendszered, egészségessé és ellenállóvá válik a bélflórád és egyensúlyba kerül a vitamin- és ásványianyag-háztartásod is.
Emellett:
- fogyassz bőven joghurtot
- fogyassz prebiotikumként funkcionáló vízben oldható diétás rostokat - ezekből sok van fokhagymában, a póréhagymában, a vöröshagymában, búzában, rozsban, spárgában, burgonyában, zabpehelyben, és csicsókában
- naponta minimum háromszor kerüljön a tányérodra szezonális zöldség - minél színesebb összetételben, annál jobb
- ne feledkezz meg a folyadékfogyasztásról (minimum napi 2 liter)
- kerüld a mézet, cukrot és a felhasználásukkal készült ételeket, italokat, illetve a cukorpótlókat
- ne fogyassz erjesztett élelmiszereket, banánt, szőlőt, citrusféléket, valamint befőtteket, lekvárokat, aszalt gyümölcsöket
- ügyelj az étkezések rendszerességére - az azonos étkezési időpontokra
- antibiotikumokat csak indokolt esetben és az orvos utasításainak megfelelően alkalmazz
A fentiek figyelembevételével és betartásával te is sokat tehetsz a Candidiázis megelőzéséért, illetve a már kialakult fertőzés tüneteinek enyhítéséért.
(Szerző: Faar Ida, újságíró)
Forrás: