
Chlamydia - Sokszor nem is tudunk arról, hogy megfertőződtünk
Több mint huszonötféle nemi úton terjedő betegséget ismerünk, amelyek közül az egyik legelterjedtebb a Chlamydia trachomatis. A fertőzés a nők 70, a férfiak 50 százalékánál rejtőzködik, és sok esetben semmiféle tünetet nem okoz. Azonban ha nem kezeltetjük, súlyos következményekhez vezethet, akár meddőséget is okozhat. – figyelmeztet dr. Hintalan Albert, az Oxygen Medical nőgyógyász szakorvosa.
Miért nem tudok róla?
A nők legnagyobb része nem is sejti, hogy chlamydia-fertőzés áldozata lehet. Sajnos az orvosok túlnyomó többsége nem rendelkezik kellő mennyiségű ismerettel ezt a területet illetően, ezért a tünetek értékelésekor nem írják elő a chlamydia-teszt elvégzését.
A kórokozó azonosítását még nehezebbé teszi, hogy sok esetben nem jelentkeznek tünetek. Rendkívül hasznos lenne az egészségügyi szakemberek részére e tárgykörben tartandó oktatás.
Hogyan diagnosztizálják a chlamydiát?
Öt évvel ezelőtt a chlamydia-szűrés úgy zajlott, hogy az orvos kenetet vett a méhnyak-környékről. A legújabb tesztek már a vizeletmintából kimutatják a kórokozót, de olyan teszt is létezik, amelyet a hüvelybe helyezés után kell egy megfelelő tartóeszközbe helyezve a laboratóriumba küldeni, hogy ott az így levett kenetből tenyésztést végezhessenek. A nők tehát elkerülhetik az esetleg kényelmetlen vizsgálatot.
A férfiaknál a pénisz nyílásán keresztül történik a kenetvétel. Itt is használható a vizeletminta-teszt, de ez nem annyira megbízható, mint a kenet. Egyik eljárás sem fájdalmas!
Nőknél
Nőknél ciszták, alhasi fájdalmak jelentkezhetnek. Ezek nem specifikus tünetek, más jellegű fertőzések, betegségek vagy elváltozások is állhatnak a háttérben. Ha felkeresed háziorvosodat, kérd a chlamydia-teszt elvégzését.
Férfiaknál
Férfiaknál vizeletürítési gondok jelezhetik a chlamydia jelenlétét. A chlamydia enyhe irritációt okozhat a pénisz végén, amely két-három napig tarthat. Bár az irritáció elmúlik, a fertőzés nem tűnik el. Így történhet meg, hogy átkerül a partnerre a szexuális aktus során. Duzzanattal járó heregyulladás léphet fel, amely akár meddőséghez is vezethet. A chlamydiát általában, mint kizárólag a nőket fenyegető fertőzést emlegetik, de ez távol áll az igazságtól.
Hogyan előzhető meg?
Mind te, mind pedig partnered végeztessetek tesztet annak érdekében, hogy kiderüljön: egyikőtök sem szenved ilyen jellegű megbetegedésben. Ne felejtsd el a kondom használatát! Beszéld rá barátaidat, hogy ők is végezzék vagy végeztessék el a tesztet. Világosítsd fel őket a fertőződés okait és a következményeket illetően!
Mit tegyek, ha a teszt kimutatta nálam a fertőzést?
Ha már megkaptad a fertőzést, nemcsak te, de partnered is kezelésre szorul. Ellenkező esetben nem kerülhető el az újrafertőződés. Az ismételt fertőződés nőknél súlyos szövődményekkel jár és meddőséget okozhat. Ha lehetséges, vedd rá ex-partneredet is a teszten történő részvételre, mert a chlamydia hónapokig, sőt évekig is észrevétlen maradhat.
Milyen gyakori a chlamydia?
Az elmúlt évek során a chlamydia és szövődményei nagyobb publicitást kaptak az előző időszakhoz viszonyítva. Ettől függetlenül szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma megduplázódott 1996 és 2002 között, például az Egyesült Királyságban. Skandináviában, valamint Dániában, Hollandiában ezzel szemben az elmúlt 15 év során jelentősen csökkent a chlamydiás esetek száma.
Miért olyan magas a fertőzés gyakorisága?
Több tényező játszik szerepet ebben. A chlamydia ellen sikeresen küzdő országokban az alábbiak szerint jártak el:
Iskolai oktatások keretén belül ismertették a nemi úton terjedő betegségek és fertőzések sajátosságait valamint a velük szembeni védekezés módozatait. A chlamydia-tesztek széles körben elérhetőek. Az egészségügyi ellátó szakszemélyzet is alapos oktatásban részesült a chlamydia felismerésére, kezelésére vonatkozóan.
Svédországban már 20 éve része az egészségügyi ellátásnak a chlamydia-teszt elvégzése. Nyugat-Európában nemrég vezették be a legújabb teszteket, és kezdeményezéseket tettek az ehhez kapcsolódó ismeretek minél szélesebb körben való terjesztésére is.
Mit tehetünk mi?
Mindenekelőtt fektessünk nagy hangsúlyt a teszt elvégzésére. Ügyeljünk egészségünkre. Nem könnyű a szexről szüleinkkel beszélgetni, de felmérések igazolják, hogy a gyermekek ezeket az információkat jobban elfogadják a szülőtől, mint idegentől.
forrás: www.oxygenmedical.hu