vakbél
#Betegségek

A vakbélgyulladás tünetei és kezelése

2022.10.25.
1 perces olvasási idő

A vakbélgyulladás (appendicitis) leggyakrabban tízéves kor körül és fiatal felnőttkorban jelentkezik, az őszi és a tavaszi időszakban halmozottabban fordul elő. Nem egyszer felső légúti fertőzés előzi meg.

A gyermekgyógyászati rendelőkben megforduló kis betegek közül sokan érkeznek hasi fájdalom panaszával. Ilyenkor az orvosnak dönteni kell, hogy a hasi fájdalom hátterében otthon kezelhető kisebb betegség áll vagy pedig kórházi kezelést esetleges műtéti beavatkozást szükségessé tevő intézkedést igényel.

Gyermekeknél a tünetek eltérnek a felnőttkoriaktól. Kezdetben köldök körüli hasfájás van, majd a fájdalom lassan átterjed a has jobb oldalára és lehúzódik a csípőlapát felé. A fájdalom nem szűnik, sőt egyre jobban fokozódik.

A vakbélgyulladás okai

A vakbél a vastagbél kezdeti tágultabb szakasza, melyből kis vékony, hosszúkás, zsákutcaszerű nyúlvány ered, egy csökevényes vastagbél, melyet alakja miatt féregnyúlványnak, appendixnek neveznek. Ez a jobb csípőlapát területére lokalizálódik. Tulajdonképpen ennek a féregnyúlványnak a gyulladását nevezzük vakbélgyulladásnak a mindennapi életben. A féregnyúlvány általában 6-8 cm hosszú és 6-8 mm-es átmérővel rendelkezik. Mérete és helyzete számos variációt mutat, éppen ezért sokszor a vakbélgyulladás tünetei is színesek, így sok esetben megtévesztőek.

Milyen tünetek utalnak a vakbélgyulladásra?

Gyermekeknél a tünetek eltérnek a felnőttkoriaktól. Kezdetben köldök körüli hasfájás van, majd a fájdalom lassan átterjed a has jobb oldalára és lehúzódik a csípőlapát felé. A fájdalom nem szűnik, sőt egyre jobban fokozódik.

A tüneteket hőemelkedés, hányinger kíséri és a fájdalom jelentkezése után órákkal hányás jelentkezik. Az esetek egy részében a vakbél sajátságos elhelyezkedése miatt sűrű vizelési inger, véres vizelet vagy hasmenés léphet fel, illetve a folyamat előrehaladtával magas láz jöhet létre, mely a diagnózis szempontjából félrevezető lehet.

A vakbélgyulladás időnként előfordul kisebb gyermekeknél, nagyon ritkán csecsemőkben is.

A gyermek vizsgálatakor a has általában puha, betapintható, de mérsékelt, majd kifejezett fokban nyomásérzékeny. Felnőttekben, ha a gyulladás már nagyon kifejezett, azaz a bél átfúródott, ezáltal hashártyagyulladás alakult ki, akkor a has deszkakemény tapintatú. Ez már a folyamat súlyosságát jelzi.

Gyermekkorban deszka kemény has még igen súlyos esetben is csak nagyon ritkán tapintható, így a vizsgáló orvosnak nagyon észnél kell lennie. A súlyosság mérlegelésében úgynevezett provokációs próbák állnak az orvos segítségére. A hasi tünetek mellett a gyermek nyelve bevont, a kiszáradás jelei láthatóak.

Kezelése műtéti úton történik.

(WEBBeteg)