
#Jogosítvány #autó
21 db cikk a témában
Mindig adj elsőbbséget a szirénázó járműveknek!
A KRESZ egyértelműen előírja, hogy a megkülönböztető jelzést használó járműveknek minden esetben utat kell biztosítani. Egyszerűnek hangzik, pedig a gyakorlatban ez korántsem az.
Mit tegyél közlekedési baleset esetén?
Az Európai Unióban több mint 5 millió, hazánkban közel 15 ezer közlekedési baleset történik egy évben, a halálos áldozatok száma az Unióban 30 ezer, hazánkban kb. 800 évente. A legbiztonságosabb ország Svédország, míg a legveszélyesebb Görögország és Románia.
KRESZ kisokos: ekképp cselekedj, ha balesetet szenvedsz!
Cikksorozatunk előző részeivel minden esetben arra törekedtünk, hogy megelőzhessük azt, hogy bárki balesetet szenvedjen. Viszont sajnos akadnak olyan szerencsétlenségek, amelyekről nem te tehetsz, vagy nem tudod megelőzni nyers elméleti tudással. Mit tegyél baleset esetén?

A legnagyobb veszélyek, amikor a tinik vezetnek
A tiniknél a legmagasabb a kockázat arra, hogy balesetet szenvednek vagy okoznak és meghalnak autóbalesetben. A tinik gyakran hajlamosak alábecsülni a veszélyt tartogató szituációkat, és még az időseknél is gyengébben ismerik fel az ilyen helyzeteket.
Út a jogosítvány megszerzéséig
Nagyon sok fiatal tervezi, hogy jogosítványt szerez. Az első lépés a megfelelő autósiskola kiválasztása, de melyik a megfelelő? Nem biztos, hogy az, amelyik a legolcsóbb tanfolyamot hirdeti.
Autóvezetés rossz időben - Mire figyelj oda?
A vezetés nem túl élvezetes akkor, ha zuhog az eső, a hó vagy tombol a szél. A legjobb stratégia a rossz időben való vezetéshez az lenne, hogy egyáltalán ne vezessünk. Azonban néha nem lehet elkerülni az ilyen helyzeteket. Mi mindenre érdemes odafigyelni?
Vezess biztonságosan!
Már nagyon várod, hogy megszerezd a jogosítványodat? Vagy talán már meg is szerezted azt? Összegyűjtöttük a vezetést érintő leggyakoribb kérdéseket és válaszokat, hogy ne maradjanak benned bizonytalanságok vagy kételyek.

KRESZ kisokos: az alapfogalmak
Cikksorozatunkban a KRESZ alapjaival ismerkedhetsz meg. Lehet, hogy ez nem tartozik a legizgalmasabb témák közé, azonban rendkívül hasznos, ha el tudsz sajátítani egy-egy alapfogalmat, mert amikor eljön az ideje, hogy jogosítványt szerezz, kénytelen leszel az elméleti oktatásokon részt venni, ahol pedig nem hátrány, ha nem teljesen üres fejjel ülsz le az első alkalommal. Nem mellesleg a jogsi nélküli közlekedéshez (gyalogos vagy bringás) sem árt, ha tisztában vagy az alapszabályokkal.
KRESZ kisokos: ezekre ügyelj, amikor biciklivel közlekedsz!
A cikksorozat előző részeiben arról olvashattál, milyen szabályok vonatkoznak rád, amikor gyalogosan vagy valamilyen jármű utasaként közlekedsz. Legyünk őszinték, utóbbiak közül egyik sem jár akkora felelősséggel, mint amikor bringára pattansz. Mire figyelj oda, amikor kerékpárral közlekedsz?
KRESZ kisokos: milyen szabályok vonatkoznak rád, amikor utas vagy?
Az előző cikkben szó esett arról, hogyan is kell viselkedni és milyen szabályokat kell betartani, amikor gyalogosan közlekedünk. Itt az ideje, hogy megtudd, mi a helyzet akkor, amikor a legkényelmesebb mozgási formát választod, egyszerűen csak beülsz az autóba vagy felszállsz valamilyen tömegközlekedési eszközre. Mert bizony ekkor is vannak olyan szabályok, amiket be kell tartanod.
Mit tegyek, ha autóbalesetem van?
Tudod, hogy mit kell tenned, ha autóbalesetet szenvedsz? És azt, hogy milyen adatokat kell összegyűjtened a másik autó vezetőjétől? Cikkünkből megtudhatod, hogy pontosan mi a teendő.
A vezetésre figyelj, ne a telefonodra
Vezetés közben a telefonálás, SMS-ezés, chatelés vagy már annak gondolata is annyira figyelemelterelő lehet, hogy balesethez vezethet.
KRESZ kisokos: mi a teendő, ha műszaki hiba lép fel a járművedben?
A KRESZ kisokos előző részeiben nem esett még szó arról, hogy mi a helyzet, ha már jogosítvánnyal rendelkező egyén vagy, aki alkalmanként vagy már rendszeresen vezet autót vagy motort. Ilyenkor ugyanis néha becsúszhatnak olyan hibák a járműben, amiket jó ha tudod, hogyan kezelj. Lássuk!
Hogyan kell kereket cserélni?
Előbb vagy utóbb mindenkivel meg fog történni. Éppen vezetsz, egy fontos találkozóra szeretnél odaérni, de hirtelen elkezd rángatni az autód és hallod, ahogy leereszt a kereked, mert defektet kaptál.
Vezetés és telefonálás: együtt veszélyes!
Ha nem lenne elég a törvényi tiltás, itt egy újabb tanulmány, amely alátámasztja, hogy milyen veszélyes is a két dolog egyszerre. Ha a büntetéstől nem félsz, olvasd el a többi ellenérvet!