
#Betegségek #élősködő
25 db cikk a témában
Az arcon élő atka is okozhat pattanásokat
A faggyúmirigyekben élő demodex brevis atkák és azok baktériumai az arcon megtelepedve pattanások megjelenését idézhetik elő. A problémás bőr kezelése kapcsán ezért érdemes elvégezni az atka-szűrést is, mert eltávolításuk csak célzott kezeléssel lehetséges.

Amit az aftáról tudni érdemes
Az afta a szájüreg nyálkahártyáján megjelenő sárgás-fehér hámhiány, melyet gyulladásos udvar vesz körül. A fájdalmas gyulladással az emberek kb. 60 százaléka találkozik az élete során és az esetek többségében visszatérő gondot jelent. Mitől alakulhat ki?
Milyen a jó fogkefe?
Manapság, mikor annyira fontos, hogy ápoltak, divatosak legyünk, hajlamosak vagyunk a tisztálkodásunkat gépiesen és gyorsan elvégezni. Pedig érdemes néha megállni és utánajárni, hogy mennyi új dolog és irányzat jelenik meg. Így van ez a fogkefék és a szájápolás többi eszközének esetében is.

Szálka ment az ujjadba? Veszélyes lehet!
Valószínűleg a nyári szünetben találkozol a legtöbb szálkával, hiszen a szabadtéri játékok és sportok miatt többször kerülsz fából készült tárgyak közelébe. Ezekre az apró, kellemetlen fadarabokra érdemes odafigyelni, hiszen sokszor nagyobb galibát okozhatnak, mint hinnéd!
Kullancsok: tények és tévhitek
A kullancs szezon javában tart, ám számos tévhit kering a köztudatban a kullancsokkal és azok eltávolításával kapcsolatban. Az alábbiakban ezeket a félreértéseket oszlatjuk el.
Védekezés a kullancsok ellen
Tudtad, hogy a kullancsok által terjesztett betegségek egyik a Lyme-kór? Vajon hogyan lehet elkapni? A közhiedelemmel ellentétben a kullancsok nem a fákról támadják meg áldozataikat és nem is kizárólag az erdőben jelenthetnek veszélyt, hanem a fűben, bokrok alacsony ágain tartózkodnak, és az arra sétáló állatok szőrébe, vagy az ember ruháira akaszkodnak fel. Vigyázzunk egészségünkre, és óvjuk magunkat a kullancsok támadásától a kirándulások alatt!
Hogyan védekezz a kullancsok ellen?
Az elmúlt évekhez hasonlóan idén tavasszal is kullancsinvázióra számíthatunk, hiszen az enyhe, csapadékos tél kedvezett a többféle betegséget terjesztő élősködőknek. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy az elszaporodó kullancsok miatt ma már a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást (kullancs-encephalitist) és a Lyme-kórt nemcsak az erdőben, hanem szabadtéri sportoláskor a városi parkokban, az óvodai játszótereken is elkaphatják, akik nem védettek.
Rühesség: kínos, de kezelhető
A rühatkák magukkal a hámsejtekkel táplálkoznak. A vékonyabb bőrterületeket részesítik előnyben, ahová könnyebben befúrják magukat, így például az ujjak közötti területeket, a mellbimbó udvarát és a nemi szervek környékét.
A kullancscsípés és annak veszélyei
Most, hogy megérkezett a tavasz, sokan mennek kirándulni a szabadba. Ám ilyenkor nemcsak a virágok bújnak elő, hanem a kullancsok is.

Szálka, tüske, üvegszilánk
Apró, kellemetlen sérülések, de ha elhanyagolod, komollyá is válhatnak. Könnyű elfeledkezni róluk, különösen, ha nem fájnak.
Mindent a szúnyogcsípésről
A szúnyogok és a szúnyogcsípés bosszantó, és ráadásul több betegséget is terjesztenek. A legnagyobb valószínűséggel a szúnyogok hajnalban vagy alkonyatkor csíphetnek meg bennünket, mivel ilyenkor a legaktívabbak. Azonban nem mindig kivitelezhető, vagy esik jól ezekben az órákban a lakásban tartózkodni. Milyen módszerekkel tarthatod kordában a vérszívókat?
Hogyan készüljünk a külföldi utazásra?
A magyarok által legszívesebben látogatott dél-európai turisztikai célpontok esetében az egyik legfontosabb tényező a hasmenés, a balesetek, az UVA/UVB sugárzás, a leégés és a tengeri csalánozók csípésének elkerülése
A Lyme-kór és tünetei
A kullancs a Lyme-kórt előidéző baktériumot a belében hordozza és időbe telik, míg az a szájrészéhez kerül, majd onnan az ember szervezetébe juttatja. Minél hosszabb ideig van a kullancs a bőrben, a fertőzés kockázata annál nagyobb. Normális esetben - ha 24 órán belül leesik vagy eltávolítják - a veszély minimális.
Utazás és egészség: nem csak az oltás fontos
Az utazók számára gyakran jelentenek erőpróbát az országok közötti kulturális, higiénés, etikai és gazdasági különbségek. Nem csak az egészségi problémák – mint például a gyomor-bél panaszok, a láz és a fertőzések – elkerülése fontos. Előzetesen tájékozódni kell a célországra jellemző szokásokról, kultúráról, életmódról és politikai helyzetről.
Veszélyes házikedvencek
Körülbelül a háztartások 3%-ában van valamilyen hüllő. A hüllők - beleértve a teknősöket, a gyíkokat és a kígyókat – olyan baktériumokat hordoznak, amelyek emberre is ártalmas betegségeket terjeszthetnek. A legnagyobb veszélyt kétségkívül a szalmonella jelenti.