
Műtétre várva
Lehet, hogy a te is a Vészhelyzet, a Doktor House, Grace klinika című tévésorozatok rajongója vagy, lelkesen követed az epizódokat, s izgulsz, hogy mi történik a műtőbe kerülő betegekkel. Kíváncsi vagy, mi történik valójában a műtőkben? Megtudhatod, ha elolvasod cikkünket. Ha esetleg te is épp műtétre vagy előjegyezve, tudd, hogy rajtad kívül tinik milliói várnak még operációra.
Az ambuláns formában végzett műtét után a páciens hazamehet, ha viszont komolyabb beavatkozásról van szó, néhány napig biztosan benn kell maradnod a kórházban.
Mire számíthatsz?
A kórházba érkezve „felvesznek az osztályra”: rögzítik az adataidat, kikérdeznek a korábbi betegségeidről, megtudakolják, hogy allergiás vagy-e valamire. A lányoktól szinte biztosan megkérdik, hogy nem terhesek-e. A nővérkék megmérik a vérnyomásodat, pulzusodat, a testhőmérsékletedet.
Tudtad-e, hogy a műtőbe való belépés előtt meg kell válnod minden (test)ékszeredtől? Ez azért fontos, mert az ékszerrel történő érintkezés esetén baktériumok juthatnak a steril felületekre. Egy nyelvpiercing például akadályozhatja az altatást.
Megkérdezik, hogy mikor ettél és ittál utoljára; e fura kérdést nem ok nélkül teszik fel: a szervezetedben lévő étel vagy ital miatt akár még komplikációk is adódhatnak az operáció alatt. Lehet, hogy további vizsgálatokra is szükség lesz: vért vesznek tőled, röntgenre visznek stb.
Érzéstelenítés, altatás
A műtétet megelőzően adott a lehetőség az aneszteziológussal való találkozásra. Ő lesz az (altató)orvosod, aki a korodnak, súlyodnak megfelelő mennyiségű altatószert, érzéstelenítőt adagolja majd.
Az érzéstelenítésnek több formája is létezik. Az általános altatás során a páciens teljesen öntudatlan állapotba kerül. Ebben az esetben az altatóorvos végig jelen van a műtét során, hogy a monitoron az életfunkciókat kövesse. Helyi érzéstelenítés esetén csak az operálandó területre és környékére adnak érzéstelenítőt. Léteznek enyhe kábító hatású anesztetikumok, amitől a beteg az operáció után kissé kábultnak érzi magát.
A karba általában egy kanült helyeznek: ez egy injekciós tű, amit a vénába szúrnak, ezen keresztül adagolják a szükséges altatószert, gyógyszereket.
A műtét során az orvosok és a műtősök a fertőzések megelőzése érdekében maszkot, védősapkát, gumikesztyűt, esetleg védőszemüveget viselnek.
Az altatást, kábítást követően a beteget az intenzív osztályon megfigyelés alatt tartják néhány óráig. Ha mindent rendben találnak, hordágyon begördítik egy kórterembe, ahol a felépülésig tartózkodnia kell. A szülők itt bármikor meglátogathatják a gyereküket.
Hogy kevésbé stresszes legyen a műtét
Próbálkozz az alábbiakkal, hogy minél kevésbé izgulj!
- Bátran kérdezz. Minél több információval rendelkezel a beavatkozást illetően, annál nagyobb biztonságban fogod érezni magad.
- Tartsd be az orvos és nővér utasításait. Vonatkozhat ez akár a mindennapi életviteledre, az étkezéseidre, a korábban szedett gyógyszerekre, a sportra. Ha valami nem egyértelmű számodra, kérdezd meg az orvosodat.
- Változtass a szokásaidon. Kezdd azzal, hogy abbahagyod a cigizést. Pihenj sokat, hiszen a szervezetednek regenerációra van szüksége. Az étkezésben a tápanyagdús ételeket részesítsd előnyben.
- Próbálkozz relaxációs technikákkal. Néhány mély, lassú lélegzetvétel, a kedvenc pihenőhelyed elképzelése segíthet.
- Tervezz előre. Ha tudod, hogy hiányozni fogsz a suliból, szólj előre a tanároknak. Kérd meg valamelyik barátodat, hogy készítsen jegyzeteket számodra.
- Avass be néhány embert. Ha nem akarsz mindenről részletesen beszélni, ne beszélj. Azt mégiscsak elmondhatod néhány barátodnak, hogy kórházban leszel. Meglátod, jól fog esni a látogatásuk.
- Vidd magaddal a kedvenceidet a kórházba. A legkedvesebb cd, könyv, újság stb. a nehezebb perceket is szebbé teheti számodra.
(O.K.T.)