Egyre gyakoribb a randierőszak, az áldozatok pedig nem mernek senkinek se beszélni róla, legfőképp a szüleiknek nem. Mit tehet az a szülő, aki úgy érzi, hogy gyermeke bajban van? Gogyan védheti meg őt?
A figyelmeztető jelek
Ha úgy sejti hogy, gond lehet
Nyíltan kell beszélni a gyerekkel, de nem szabad tolakodónak lenni, vagy nyomást gyakorolni rá. Nem szabad vitává és erőfitogtatássá degradálni a helyzetet. Igaz ugyan, hogy Ön csak meg szeretne bizonyosodni arról, hogy megalapozottak-e a félelmei, és segíteni akar a gyerekén, azonban ez néha rosszul sül el, és a kamasz kemény ellenállást tanúsít. Ilyenkor nem szabad erőltetni a dolgot, de biztosítani kell a gyereket arról, hogy ha gond van, számíthat a szüleire. Nem árt bekészítenie a tini telefonjába néhány segélyszámot, hogy ha gyorsan kell segítség, akkor legyen valaki, akit biztosan el tud érni.
Ha biztos benne, hogy baj van
Ha baj van, megsérül a gyerek, és arról tudomást szereznek, azonnal kórházba/orvoshoz kell vinni és látleletet vetetni a sérüléseiről, ellátni azokat - ez az elsődleges tennivaló. Ilyenkor védeni kell és szeretni, megnyugtatni amennyire csak lehet, nem szabad felelősségre vonni, hiszen rémült és magán kívül lehet.
A második lépés a rendőrség értesítése. Ha a gyerek jelét adja annak, hogy fizikailag vagy érzelmileg bántalmazzák, akkor mindenképp valamilyen hatósághoz érdemes fordulni először. Az önbíráskodás nem vezet jóra, és később az áldozat és családja kerülhet bajba, ha meggondolatlanul cselekednek.
Nem árt jobban odafigyelni a gyerekekre, mert könnyen bajba kerülhetnek, de nem szabad fenyegetni vagy elriasztani őket a túlzott szigorral, kontrollal sem. Jó idejében megtudni, hogy kivel randizik. Érdemes minél hamarabb találkozni a fiúval, így meggyőződhet róla, hogy a gyermeke jó kezekben van.
(KamaszPanasz - N.L., forrás Verywellfamily)