szabály
#Lélek

Miért kellenek az életünkbe a szabályok?

2024.09.09.
2 perces olvasási idő

Szabályok vesznek körül mindenhol: utazás közben, az iskolában, a bevásárlásnál, az állatkertben, az étteremben, a sportpályán, a moziban, otthon.

Meghatározott normák szerint élsz, legtöbbször az elvárásoknak megfelelő módon alakítva a cselekedeteidet. Így nősz fel, így szocializálódsz és akár beletörődsz, akár nem, de ez így van jól. Miért? Mert kellenek a szabályok, nélkülük uralhatatlan káosz venné kezdetét, ami semmi jóra nem vezetne.

A szabály emberi cselekvési norma, a viselkedést megszabó rend, amely megszabja, meghatározza a magatartást, a viselkedést, a társasági eljárás módját. A szabály tűri a kivételt, a törvény nem.

A határaidat feszegetve

Igen. Kamaszként - de hidd el, néha majd felnőttként is - gyakran feszegeted azokat a bizonyos határokat, amelyek a szabályokat a szabálytalanságoktól választják el. Ezek a szárnypróbálgatások lehetnek kis kaliberűek (mondjuk, amikor direkt elkésel az óráról) és olyanok, amelyek egy egész életre meghatározzák a sorsodat (alkoholt iszol, drogot fogyasztasz).

Az iskola és a családod élete is összeomlana szabályok nélkül, te pedig végtelenül elveszettnek éreznéd magad, ha semmiféle viszonyítási pont vagy rendszer nem állna a rendelkezésedre. Igen - néha tesztelned kell, hogy meddig mehetsz el - majd tudomásul venni, hogy addig és ne tovább. Ez a tudás fog biztonságot adni a számodra, mert minél természetesebb a szabályok felállítása és betartatása, annál nagyobb a kiszámíthatóság és rend az életedben.

Miért kellenek a szabályok, miért jó, ha szabályok szerint élsz?

A szabálytisztelő életmódnak számtalan előnye van:

  • mindig tudod, hogy mi a dolgod
  • biztonságérzetet ad, mert “keretben” tartja az életedet, van mire támaszkodnod
  • megtanulod, hogy bizonyos helyzetekben mi az amit megtehetsz és mi az, amit nem
  • meg tudsz felelni az elvárásoknak anélkül, hogy az terhet jelentene
  • nem kell titkolózni, valótlanságokat állítani, a következmények miatt szorongani
  • a szabályok betartása megvéd a rád leselkedő veszélyektől (emlékezz vissza, hány alkalommal figyelmeztettek a szüleid arra, hogy csak a gyalogátkelőhelyen, alapos körültekintés után menj át az úttest túloldalára)
  • a szabályok vezetnek el a környezeteddel való kapcsolatod harmóniájához. A saját korlátaid és a mások igényeinek az ismerete lehetővé teszik a képességeid kibontakozását.
  • segít megtalálni a helyedet a világban

Ennek ellenére mégis sokszor elhangzik, hogy a szabályok azért vannak, hogy megszegjük őket!

Igen, mondogatják ezt önigazolásképpen azok, akik rendre szembe akarnak menni a szabályokkal. Sajnos van, akinek a kőbe vésett szabályok betartása is nehezen megy - ők azok, akikkel be KELL TARTATNI a szabályokat.

Vannak írott és íratlan szabályok. Az íratlanok etikai normák által meghatározottak, míg az írottakat maguk az emberek hozták létre a saját érdekükben.

Ha nem ismered a korlátaidat, nem ismered a környzetedet sem - nem tudod, meddig mehetsz el biztonságosan, nem tudod irányítani a sorsodat. Viszont, ha szűk korlátok közé szorítanak, akkor is sérülékennyé válsz, hiszen a belső igényeid soha nem juthatnak érvényre. Akkor mi a megoldás? A szabályokkal kikövezett út, ami nem enged teljesen szabadjára, de nem is korlátoz a kibontakozásban.

Mi történik, ha szabályt szegsz?

Mindennapjainkban alapelv, hogy a szabályok nem ismerete nem mentesít annak betartása alól. Minden szabályszegésnek megvannak a maga következményei, hiszen felelősséget kell vállalnod azért, amit megtettél, vagy éppenséggel nem tettél meg. Ha a család, a közösség, a társadalom része akarsz lenni, - és miért ne akarnál, amikor ez a normális - akkor meg kell tanulnod és be kell tartanod az együttélés írott és íratlan szabályait egyaránt.

Mi lenne velünk szabályok nélkül?

A szabály hosszú távra érvényesnek tekinthető elvárás, amely, előírásokból, a cselekvésekre vonatkozó elképzelésekből áll. Belegondolni is félelmetes, hogy a szabálynélküliségnek milyen eredménye lenne! Eluralkodna a káosz, felszínre törne a rossz és nem maradna eszközöd arra, hogy megvédd azt, aki vagy és azt, amid van.

Szóval lehet, hogy úgy érzed, túl sok szabály van az életedben és ez eléggé idegesít. Mégis próbáld megérteni az értelmüket, és elfogadni, hogy nélkülük sokkal nehezebben tudnál boldogulni.

(Szerző: Faar Ida újságíró, KamaszPanasz)

Forrás: