Nem tudod, nem érted mi történik veled. Megmagyarázhatatlan rossz érzések nehezítik meg a mindennapjaidat: reggelente gyomorgörccsel ébredsz, még el sem kezdődött a nap, de már azt várod, hogy vége legyen, semmi sem tölt el örömmel, motiválatlan, elégedetlen és ingerült vagy.
Haragszol magadra, a barátaidra, a világra - és hiába várod, hogy elmúljon, ez csak rosszabb és rosszabb lesz. A negatív spirál egyre csak húz lefelé: nem tudsz már aludni sem, az állandó kimerültség pedig negatívan hat a teljesitményedre is.
“Mi van velem?” - kérdezed elkeseredetten, mert tudod, amit most érzel, nem csak a kamaszkor számlájára írható. A válasz nem túl megnyugtató: lehet, hogy kiégtél.
Kiégés kamaszkorban?
Elég hihetetlennek tűnő magyarázat - hiszen a kiégés általában olyan foglalkozási területen dolgozó embereket érint, ahol a munka nagyfokú érzelmi megterheléssel jár (orvosok, ápolók, szociális segítők, pedagógusok). Ennek ellenére kamaszkorban is jelentkezhet, hiszen az állandó stressz, a túlzó elvárások, a teljesítménykényszer már a Te életedben is jelen van - ha nem tudod megfelelő módon kezelni őket, gondot okozhatnak.
Mi a kiégés?
A kiégés (burn out) olyan tünetegyüttes, amely hosszan tartó érzelmi megterhelések és krónikus stressz eredményeként jön létre. Érzelmi, mentális és fizikai kimerülés, ami együtt jár a teljesítményed csökkenésével, a céljaid elvesztésével, reménytelenség érzésével, negatív érzésekkel, súlyos esetben akár depresszió is kialakulhat.
A kiégés szakaszai
A kiégés nem egyik napról a másikra alakul ki, hanem egy dinamikus, egymást erősítő ciklusokból álló folyamat. Fontos tudnod, hogy minél hamarabb kerül felismerésre, annál könnyebben kezelhető.
A kiégés szakaszai:
- 1. szakasz: “Én vagyok a legjobb!”- ból, “Nekem kell a legjobbnak lennem” lesz. A bizonyítani akarásod bizonyítási kényszerré alakul, - a cél érdekében képes vagy bármit feláldozni.
- 2. szakasz: Fokozott erőfeszítéseket teszel - nem tudod, és nem is akarod kiadni a kezedből az irányítást, mert félsz a kontrollvesztéstől. A 2. felfokozott bizonyítási kényszer miatt a fáradtságod állandósul, aminek következtében viszont csökken az eredményességed.
- 3. szakasz: Elhanyagolod a személyes igényeidet - csak a feladat számít semmi más. Egyszerűen nincs időd és erőd másra.
- 4. szakasz: Folyamatosan vívódsz :elfojtod a személyes igényeket és érzéseidet annak ellenére is, hogy tudod jobban kellene vigyáznod, mert valami nincs rendben.
- 5. szakasz: Megváltozik az értékrended is - képtelen vagy különbséget tenni a szükséges és kevésbé szükséges dolgok között. Megváltozik az ítélőképességed, az időérzéked, - kezdesz elszigetelődni másoktól.
- 6. szakasz: Minden megszűnik létezni a számodra, ami akadályozhat a tevékenységeidben. Nem akarod tudomásul venni a fellépő problémákat. Nincs időd arra, hogy ápold a kapcsolataidat, beszűkül a gondolat világod is. Fokozódik az elmagányosodás.
- 7. szakasz: Visszahúzódóvá válsz.
- 8. szakasz: Egyértelműen megváltozik a magatartásod - nem hiszel a külső véleményeknek, a segítő szándékot is kritikának, és sértésnek tartod.
- 9. szakasz: Nem tudsz különbséget tenni a veszélyes és a semmiség között.
- 10. szakasz: Megjelenik a belső üresség érzése - amit sajátos módon, pótszerekkel próbálsz feltölteni, legtöbbször sikertelenül. Szorongsz, pánikrohamok, fóbiák alakulhatnak ki.
- 11. szakasz: Úrrá lesz rajtad a kétségbeesés - az életedet reménytelennek, kilátástalannak látod. Kialakul a depresszió.
- 12. szakasz: Teljes kiégettség - ami életveszélyes állapotot jelent.
A kiégés okai
- monotonitás - amikor mindig, mindent ugyanúgy kell csinálnod
- túl nagy a felelősség - minden teher a te válladat nyomja, egy személyben vagy felelős mindenért és mindenkiért,
- túlzóak az elvárások - erősnek és legyőzhetetlennek tartanak, ezért azt hiszik neked kell mindent megoldani
- túlvállalás - mivel bizonyítani szeretnél, mindent elvállalsz, akár erőn felül is
- jelentős megterhelés mellett alacsony megbecsültség - amikor mindent megteszel, de nem kapsz pozitiv visszajelzést senkitől
Milyen tünetei vannak a kiégésnek?
- alvászavarok, fáradékonyság,
- fejfájás, migrén,
- pszichoszomatikus megbetegedések: szapora légzés (hiperventilláció), gyomorfájás, emésztési zavarok, szúró fájdalom,
- kiábrándultság, bizonytalanság, reménytelenség,
- cinizmus, ingerlékenység,
- önértékelési zavarok,
- szorongás, állandó szomorúság, depressziós tünetek,
Mit tehetsz a kiégés ellen?
Elsőként ismerd fel időben a kiégésre utaló tüneteket, és vedd komolyan a szervezeted jelzéseit. Minél hamarabb avatkozol közbe, annál könnyebben helyre tudod állítani az egyensúlyt.
- Ne vedd sértésnek, ha a családod, barátaid aggódnak miattad.
- Szánj időt magadra! Lassíts, pihenj, relaxálj, töltődj fel!
- Táplálkozz egészségesen!
- Tanulj meg nemet mondani - ne vállalj el mindent - csak azt, amire valóban van időd, és energiád.
- Oszd le a feladatokat - más is képes megoldani őket.
- Ne bántsd önmagad! Hallgattasd el a negatív gondolatokat, a belső monológjaid inkább pozitív megerősítésekről szóljanak.
- Javítsd a hangulatodat - vidám zenékkel, élénkítő színekkel, illatokkal.
- Barátkozz! Vedd fel a kapcsolatot azokkal, akik sokat jelentenek neked - mondd el mi az, ami bánt, ami foglalkoztat.
- Tanuld meg kezelni a stresszt: alkalmazz feszültségoldó technikákat: jóga, relaxáció, meditáció.
- Engedj meg magadnak olyan dolgokat, amelyek örömet okoznak - legyen az bármilyen kreatív tevékenység, hobbi, sport, bármi.
A kiégés téged is veszélyeztet - de ha időben felismered, tehetsz ellene.
(Szerző: Faar Ida, újságíró)
Felhasznált irodalom:
- http://real.mtak.hu
- http://www.irisro.org
- http://www.dercsilla.hu/wp-content
- https://nkerepo.uni-nke.hu