Miért pisilnek többször a nők? - Hiperaktív hólyag
Nos, annak ellenére, hogy a fiúk általában sokkal több folyadékot fogyasztanak, mégsem járnak olyan gyakran pisilni, mint a lányok. Ők, mikor szükségét érzik, egyszerre szabadulnak meg a nagyobb mennyiségű vizelettől, míg a lányok gyakrabban és kevesebbet ürítenek. Mindennek az az oka, hogy a férfiak hólyagkapacitása sokkal nagyobb. A nőknek sokkal gyorsabban telik meg a kis hólyag, rövidebb a húgycsövük is, ezért sokkal érzékenyebbek a húgyúti fertőzésekre is. Különösen jellemző a gyakori vizeletürítés a menstruációt megelőző időszakban, a hormonális változások hatására , illetve terhesség során, mikor a növekvő méh folyamatos nyomást gyakorol a hólyagra. Ráadásul sokkal gyakoribb náluk a hiperaktív hólyag szindróma is.
- hirdetések -
A hiperaktív hólyag szindróma jelei
• a vizelési inger jelentkezése után rögtön tapasztalható akaratlan vizeletcsepegés (inkontinencia)
• napi több mint 8 alkalommal történő pisilés
• éjszakánként történő 2-3 alkalommal való vizelés
Noha az emberek többsége kellemetlennek érzi ilyen kényes témáról beszélni az orvossal, azért is fontos felkeresni a fenti tünetek jelentkezésekor, mert a hiperaktív hólyag akár egy háttérben meghúzódó betegség jele is lehet.
Normális esetben a vizeletürítés a vesék, az idegrendszer és izomműködés közös munkája. Amikor a hólyagod félig megtelt, az idegek jeleznek az agynak, hogy a hólyag „tele” van. Mikor háromnegyedig telt, jelentkezik a vizelési inger, vizelés közben pedig az idegrendszer a hólyag körüli izmok ellazításának segítségével kiüríti annak tartalmát.

Gyakori vizelési ingert okozhat még :
• Nagy mennyiségű folyadékbevitel, gyenge veseműködés, cukorbetegség
• Húgyúti fertőzés
• Tumor vagy kő a hólyagban
• Nagy mennyiségű alkohol vagy koffeinfogyasztás
• Bizonyos gyógyszerek
• Stressz - inkontinencia, mikor fizikai terhelés, nevetés, tüsszentés során jelentkezik vizeletcsepegés és vizelési inger.
Kerülendő ételek és italok
• Túl sok folyadék – A szervezet egészségesen tartásához elengedhetetlen a megfelelő folyadékbevitel, ám ezt sem szabad túlzásba vinni. Napi 2l folyadéknál ne igyál többet, és annak nagy részét a nap folyamán fogyaszd el, hogy az éjszakai alvást ne kelljen pisiléssel megzavarni.
• Túl kevés folyadék – Elsőre jó taktikának hangzik a folyadékbevitel csökkentése, ám ez visszaüt, mivel így könnyebben kaphatsz el különböző fertőzéséseket.
• Alkohol – Mindegy, hogy az sör, bor, likőr vagy koktél. Az alkohol dehidratálja a szervezeted, mégpedig úgy, hogy növeli a vizeletürítések számát. Az alkohol az agy azon részeit is befolyásolja, melyek a hólyagürítésre vonatkozó parancsot szállítják.
• Koffein – A koffein vízhajtó hatású, gyakori vizelési ingert vált ki. Nem csak a kávé-, tea- és kólafogyasztást kell csökkentened, hanem a csokival is óvatosnak kell lenned!
• Savas ételek és italok – A citrusfélék, a kávé, tea és paradicsom mind olyan ételek, melyek ingerlik a hólyagot.
• Szénsavas üdítők – A szénsavas üdítőitalok szintén gyakori vizelési ingert váltanak ki. Amennyiben pezsgőt vagy habzó bort kívánsz, ne feledd, hogy a szén-dioxid mellett azok alkoholtartalma is növeli a hiperaktív hólyag szindróma tüneteit.
• Csípős ételek – Chili, wasabi, salsa szósz. Ezek nem csak az ízlelőbimbóidat készítik ki, vagy a szemed irritálják, hanem a hólyagodat is.
• Édesítő szerek – A cukor, a méz és a mesterséges édesítők is válthatnak ki gyakori vizelési ingert.
• Egyes gyógyszerek – Egyes antidepresszánsok, izomlazítók és vérnyomás gyógyszerek szintén növelhetik a vizeletürítések számát.

Kezelési lehetőségek
- Bizonyos életmódbeli és viselkedési változások segíthetnek a gyakori vizelési inger mérséklésében. Például nem kell lemondani az összes felsorolt ételről, csak kiegyensúlyozott arányban fogyaszd őket.
- Emellett hasznos a hólyag edzése úgy, hogy a vizelési inger jelentkezésekor nem szaladsz rögtön a WC-re, hanem megpróbálod még egy kicsit tartani. Ezt az időtartamot fokozatosan növelve csökkenthetőek a hiperaktív hólyag által okozott kellemetlenségek. Megpróbálhatod, hogy minden nap ugyanabban az időben próbálsz meg pisilni, függetlenül attól, hogy érzel-e ingert vagy sem.
- Kegel gyakorlat rendszeres végzése szintén sokat segíthet.
- Mindemellett pedig fontos odafigyelni a testsúlyodra. A nehezebb embereknél gyakoribbak a vizelési problémák.
- Súlyos esetekben a botulinum kezelés vagy a műtét jöhet szóba. Ez utóbbinál a cél a hólyag tároló képességének növelése, illetve az arra nehezedő nyomás csökkentése.
(KamaszPanasz)