A kés alatt kiterülve - plasztikai sebészet fiatal korban
Csak mert az elnevezésben szerepel a „plasztik”, valami művi dologra utaló szó, a plasztikai műtét nem csak a mesterséges anyagokkal magukat felturbóztatni kívánó páciensekről szól. A beavatkozással a kellemetlenséget okozó testi elváltozásokon is lehet változtatni.
A rekonstrukciós, azaz helyreállító műtétek során születési rendellenességek – pl. nyúlajak, farkastorok, elálló vagy nagy fülek -, egyéb traumasérülések – pl. égés, kutyaharapás – korrekciója, műtéti beavatkozások nyomának eltüntetése történhet.
- hirdetések -
A kozmetikai, azaz esztétikai műtétek során átalakítják a páciens számára elégedetlenséget okozó testrészt. Ide tartoznak a mellnagyobbító, vagy – kisebbítő, orrformázó, zsírleszívó operációk. A nemkívánatos szőreltávolításhoz, vagy a súlyos sebhelyek eltüntetésekor alkalmazott kozmetikai lézeres műtétek során nincs szükség sem sebészkésre, sem metszésre.
A helyreállító műtétekkel súlyosabb elváltozásokat korrigálnak. Ám mi a helyzet a megjelenés megváltoztatása érdekében elvégzett esztétikai operációkkal? Ez lenne a jó döntés egy fiatal számára?
Az esztétikai műtét a külsődön kívül aligha fog rajtad bármit is változtatni. Az orvosok is csak a biztosra mennek, akárhogy is nézzük, mégis csak egy műtétről van szó: altatásról, sebgyógyulásról, egyéb esetleges súlyos következményekről. A sebészek el sem végzik addig a beavatkozást, amíg a jelentkező fejlődése az adott testi területen le nem zárult. Egy orrplasztika esetén ez a kor lányoknál 15-16 év, fiúknál általában 17 körül. Mellnagyobbításra nem vállalkozhat 18 évnél fiatalabb lány: az implantátumok csak 18 évnél idősebb nők testébe ültethetők be.
Mielőtt a plasztikai műtét gondolatával kezdenél játszani, vedd számításba, hogy a tested kamaszéveid során átalakulóban van. Idővel egy nagy orr is eltörpül, ahogy az arc végleges formája kialakul. Az alakod miatt aggódsz? A sebészi beavatkozást tökéletesen helyettesítik a megfelelően és rendszeresen végzett mozgásgyakorlatok. A médiából ismert gyomorgyűrűk csak extrém esetben jöhetnek szóba. A depressziós emberek általában rendkívül önkritikusak, torz énképükön a legügyesebb sebész kése sem tudna alakítani.
S nem utolsósorban tedd fel magadnak a kérdést: jobban szerethetővé válnál-e csinos, fitos orrocskával, feszes, lapos hassal, vagy esetleg 120-as mellbőséggel? Ha a barátod, barátnőd mégis önmagad átalakítására bíztat, akkor jobban teszed, ha útilaput kötsz a talpára...