turmixgép
#Táplálkozás

Jó turmixgépet keresel? Először itt nézelődj!

2025.05.12.
2 perces olvasási idő

A turmixok és smoothiek összekapcsolódtak az egészséges táplálkozás fogalmával. Ha nyers zöldség- és gyümölcsfogyasztásról van szó, valóban jobb megoldásnak számítanak a turmixgépek, mint például a különböző elkészítő gépek. Hiszen a turmixgéppel készült italok tele vannak rostokkal is. Ráadásul akár palacsintatésztát is készíthetünk velük, magvakat és jeget is apríthatunk.

Összesen 13 márka – Bosch, Braun, Domo, Electrolux, KitchenAid, Ninja, Philips, Princess, Russell Hobbs, Sage, Smeg, Tefal – 35 termékét tesztelte a Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben. Találunk köztünk turmixgépet (24 db), smoothie készítőt (5 db) és a kettőt egyben is ígérő gépeket (6 db). A hivatalos elnevezésük azonban jobb, ha nem zavar össze minket. Turmixgépnek hirdetett termékkel is készítettek remek smoothiet. Smoothie készítővel pedig volt kudarcélményük a tesztelőknek smoothie készítés során. Például a Philips HR2500/00 Eco Conscious EditionBlender 5000-serie ez utóbbira egy jó példa.

Ami kiderült a tesztelt termékekről

  • Hogyan működnek a gyakorlatban? Ami az összes funkció vizsgálatát jelenti, vagyis turmix, smoothie, palacsintatészta és bébiétel készítése, jégzúzás, olajos magvak aprítása.
  • Egyszerű-e a használatuk a mindennapokban? Úgy mint: programok beállítása, feltöltés, kiürítés, tisztítás.
  • Számíthatunk rájuk hosszútávon? Vagyis a gép felépítésének minőségét értékelték, illetve a motor élettartamát stressztesztnek vetették alá.
  • Mennyire zajosak? SPOILER: eléggé.
  • Fogyasztanak-e energiát stand by üzemmódban?

Néhány érdekesség a teszteredményekből:

A tökéletes turmix vagy smoothie sem alap egyik-másik termék esetében.

Több esetben egyenetlen lett a végeredmény. Volt, hogy inkább püré állagú, vagy éppen darabos maradt az elkészült turmix. Ugyanakkor más részfeladatokban meg jól teljesítettek, viszont ezek mégiscsak elsősorban turmix, illetve smoothie készítő gépek volnának.

Jégzúzással és olajos magvak aprításával kevés termék boldogult jól.

A magok aprításával kapcsolatban például azt tapasztalták, hogy sok esetben a kehely alsó részében lévő rész már vajjá alakul, míg egyébként még nagy darabok aprításra várnak. Az eredmény tehát legkevésbé sem egyenletes aprítás. A jég pedig sok esetben inkább kásává alakult, vagy egyáltalán nem zúzódott össze. Ez alól üdítő kivétel például a Ninja BN750EU. Ugyanakkor más tesztelt Ninja termék pedig nem szerepelt jól e szempont szerint. Ezért fontos, hogy ne márkát, hanem terméket válasszunk, mert egy márkán belül is nagyok a különbségek és nem mindig a drágább a jobb.

A mért zajszint értékek 74,1 dB – 96,6 dB közöttiek.

Viszonyításképpen egy mosógép zajszintje 58-72 dB közötti (a Tudatos Vásárlók Egyesületének legutóbbi mosógép terméktesztjének adatai alapján). A mért értékeken a szubjektív értékelés sem javított sokat. Ha turmixgépünk lesz, az rendesen zúgni fog használat közben, úgyhogy ennek megfelelően érdemes időzíteni a használatát.

7 termék esetében azt tapasztalták, hogy a hosszú távú terhelés soknak bizonyult a számukra.

90 cikluson keresztül tesztelték a gépek motorjának állóképességét. Ha valóban sokat tervezzük használni a turmixgépünket, ennek a tesztelési szempontnak az eredményeit mindenképpen érdemes figyelembe venni.

A tesztelt termékek átlagára a teszt publikálásakor 20 000 Ft és 150 000 Ft között mozgott. Összesítésben a legjobb termék 78%-os míg a leggyengébben teljesítő 47%-os eredményt ért el. Az első három helyen végzett gépek átlagára 55 000 Ft - 72 000 Ft. A lista végén pedig találhatunk 100 000 Ft-ért megvásárolható típust.

A teljes turmixgépek teszt hozzáféréssel megtekinthető itt.

(Tudatos Vásárlók Egyesülete)