stressz
#Táplálkozás

Alig eszem vagy éppen túleszem magam a vizsgák miatt - mit tehetek?

2025.05.19.
2 perces olvasási idő

Az iskolai és egyetemi beszámolókra és vizsgákra készülve alig tudsz enni? Vagy éppen ellenkezőleg, nem bírsz leállni és mindig a hűtő elé állsz, hogy mit lehetne bekapni? Egyik sem jó megoldás - mondja az általunk megkérdezett dietetikus. Mit tehetsz, hogy a stresszes időszakban is a megszokott étrendet kövesd?

Van, aki egyáltalán nem tud enni vagy inni a vizsgák előtt, és van, aki folyamatosan eszik, rágcsál valamit, illetve egymás után issza a kávét vagy az energiaitalt. Egyik sem a legjobb megoldás a szellemi teljesítés előtt.

Ha nem eszünk…

Ez azért lehet veszélyes, mert ha túl hosszú ideig nem jut a szervezet energiaforráshoz (főként cukorhoz), akkor romolhat a teljesítőképesség, az agynak ugyanis mindenképpen cukorra van szüksége a megfelelő működéshez, amit szénhidrátokból tud előállítani. Ez nem azt jelenti, hogy 2 tábla csokit megeszünk és le van tudva a szénhidrát-bevitelünk, nem erről van szó.

Ha túl sokat eszünk…

Amennyiben sokat és/vagy folyamatosan eszünk a felkészülés idején (defenzív evés szorongás, stressz miatt), akkor a paraszimpatikus idegrendszeri folyamatok (emésztés, nyugalmi fázis) fognak dominálni, ami megnehezítheti, lassíthatja a gondolkodást, így a tanulást. Hosszú távon pedig káros hatása lehet a folyamatosan emelkedett vércukorszintnek: inzulinrezisztenciához, állandó gyulladásokhoz és akár 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet, ennek következtében károsodhatnak a kiserek, amelyek merevvé és rugalmatlanná válnak, végső soron a kognitív funkciók hanyatlása is bekövetkezhet - sorolja a ránk leselkedő veszélyeket Szőke Andrea dietetikus.

Néhány falat is sokat segíthet!

Leggyakoribb probléma, ha egy falat sem megy le a torkunkon a vizsgák előtt és alatt. Aki a stressz miatt egyáltalán nem képes enni, annak is érdemes néhány könnyebb falatot (pl. banánt, kekszet) magához vennie, néhány korty vízzel, ásványvízzel együtt. A dehidratáltságot ugyanis sokkal kevésbé vesszük észre. Tudtad? Már 1 százalék folyadékveszteségnél is romolhat a mentális és a fizikai teljesítőképességünk. De nem mindegy, mit iszunk, a legjobb megoldás a víz, ásványvíz, a gyümölcslé és a tea - mondja Szőke Andrea. Figyelj arra, hogy a koffeintartalmú italok (kávé, kóla, energiaitalok) vízhajtó hatásúak, ezért biztosítani kell folyamatosan innivalót a tanulás idején.

Néhány hasznos tipp

  • Érdemes betartani a korábban már megszokott étkezési ritmust, ha ez nem megy a stressz miatt, akkor is fontos néhány falatot enni 3-4 óránként.
  • Figyelj arra, hogy ne gyorséttermi menüt egyél vagy rendelj egy pizzát, hanem komplexebb ételben gondolkodj, amit gyorsan össze lehet állítani és ami tartalmaz fehérjét, összetett szénhidrátokat, rostokat és némi zsiradékot - ilyen például a csirkemell, petrezselymes újburgonya, grillezett zöldségek).
  • Vannak egészségesebb harapnivalók, amelyek ugyanazt az érzést nyújtják, mint egy zacskó chips vagy egy doboz sütemény. Ha éppen rágcsálni lenne kedved, akkor valamilyen idény gyümölcsöt választhatsz, mandulával, dióval, mogyoróval vagy nagyon értékes lehet a répa, uborka, paprika, retek válogatás, illetve jó döntés a sajt és sonka vagy a rostdús keksz és natúr joghurt kombináció.
  • A folyadékról sem szabad megfeledkezni (a napi folyadékbevitel egy 60 kg-os ember esetében 1,8 liter, azonban ez a hőmérséklet emelkedésével, illetve az edzettségi állapottól, nemtől függően változhat).
Mit tehetsz az érzelmi evés ellen?

Vezess étkezési naplót! Írd le, mikor, mit és mennyit ettél, illetve aktuálisan éppen hogy érezted magad (szomorú-, ideges-, dühös voltál). Egy idő után kiértékelve a leírtakat ráismersz arra az 1-2 okra, érzelmi helyzetre, ami a leggyakrabban evésbe torkollik.

Ha úgy érzed, hogy mindenképpen enned kell, akkor legalább válassz az egészségesebb alternatívák közül. Pl. csokoládé helyett egyél saját készítésű krémtúrót.

Tereld el a figyelmedet! Hívj fel valakit telefonon, beszélgessetek, menj el sétálni.

Mozogj rendszeresen! A testmozgás egyébként is nélkülözhetetlen része az egészséges életmódnak.

Tanuld meg elfogadni és megélni a negatív érzéseket is! Változtass a gondolkodásmódodon!

Bővebben: Segítség! Stresszevő lettem!

(Szerző: Tóth András, újságíró)