A sokféleképpen hasznosítható növény ma reneszánszát éli, s nem hiányozhat az egészségesen táplálkozók asztaláról.
A cikóriát szinte mindenki ismeri, hiszen a legtöbbünk gyermekkorából nem hiányozhatott a reggeli étkezésekkor kínált cikória kávé (macikávé, pótkávé).
Sokan ismerjük, míg általában nem tudjuk, milyen rengeteg jó tulajdonsága van a növénynek, nem véletlenül válik névadóvá manapság az egészséges táplálkozást hirdető büfék, éttermek körében.
Mire jó pontosan a cikória?
A cikória sokféleképpen hasznosítható növény: vastagabb gyökeréből készül a pótkávé, ami természetesen koffeinmentes. Levelei felhasználásával változatosabbá tehetjük ételeinket, hiszen készíthetünk belőle salátákat, süthetjük csőben vagy egyszerűen dinsztelhetjük, de kiváló rakott ételekhez – sokan azonban nehezen barátkoznak meg vele kesernyés íze miatt.
Ma már sokkal könnyebben beszerezhető a cikória, áruházak salátapultjain, esetleg zöldségesnél tudjuk megvásárolni. A cikória főidénye novembertől márciusig tart, tehát éppen akkor halmoz el minket vitaminokkal, ásványi anyagokkal, amikor a szerényebbé válik a zöldség- és gyümölcskínálat. Főleg Franciaországban és Belgiumban kedvelt növény, úgyis emlegetik, mint a legbelgább zöldség, de belga endíviának is hívják .
Ételérzékenységed van?
A növényről bátran állíthatjuk, hogy az egészséges táplálkozás egyik megtestesítője. Magas az inulin tartalma (vagyis vízben oldódó rost tartalma), antioxidánsokat, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz. Kedvező táplálkozás-élettani tulajdonságai miatt az olyan gyakori ételérzékenységekben is fogyasztható, mint a laktóz intolerancia, fruktóz malabszorpció, hisztamin érzékenység. Ez utóbbi esetben azok is bátran kávézhatnak, akik egyébként nem ihatnának kávét hisztamin intoleranciájuk miatt.
A cikóra az 1600-es évektől ismert és széles körben használt gyógynövény, kezdetben máj- és epepanaszok kezelésére, húgyúti fertőzések kezelésére használták, sőt: élelmezési tulajdonságait is kihasználták, ugyanis a növény rügyeit savanyúságként, virágát és levelét salátaként fogyasztották. A porított, majd pörkölt gyökerét pedig pótkávéként használták fel.
A történelmi múlttal bíró cikória ma egyre inkább reneszánszát éli, s nem hiányozhat az egészségesen táplálkozók élelmiszer repertoárjából.