Szánkózás közben is vigyázz magadra!
- hirdetések -
Ez nemcsak izgalmas és mókás sport, de nagy előnye még, hogy nincsen szükség hozzá semmilyen speciális felszerelésre egy szánkón és egy védősisakon kívül.
A szánkózás remek móka és időtöltés, de néha veszélyes is lehet. Így nem árt, ha megfogadod a következő tippeket.
Miért fontos a biztonság?
Úgy tűnik, hogy a szánkózás veszélyesebb szórakozás, mint gondolnád, ugyanis minden évben jelentős azok száma, akik szánkózás közben szerzett fejsérüléssel kórházba kerülnek, sőt, előfordul halálos baleset is a szánkózásból kifolyólag. A szánkózók a statisztikák szerint többször kerülnek kórházba, mint a síelők vagy a snowboardosok, és gyakoribb náluk a bénulás előfordulása is. Éppen ezért fontos vigyázni magunkra.
Jó dombot válassz!
Amikor hófödte dombokat látsz, biztosan mindig az jut eszedbe, hogy ez milyen jó hely a szánkózáshoz, és nem arra gondolsz, hogy igazán veszélyes is lehet. Ha szánkózni indulsz, ügyelj a következőkre:
- Keress olyan dombot, amely viszonylag gyér, és elég lankás ahhoz, hogy legyen elég helyed és időd vész esetén lefékezni!
- Vigyázz, mert a dombok alján általában sokan parkolnak vagy úttest van, amelyekre ha rásiklasz, akkor baleset történhet!
- Vigyázz, ugyanis az is előfordulhat, hogy tó vagy kerítés van a szánkózópálya körül!
- Győződj meg róla, hogy a domboldalon nincsenek sziklák, göröngyök vagy egyéb akadályok!
- Olyan helyet válassz, ami inkább havas, mint jeges, mert ha elesel, akkor a jégen súlyosabb lehet a sérülésed!
- Nappal szánkózz, amikor minden láthatóbb és biztonságosabb! Ha sötétben mész csúszni, akkor mindenképpen olyan helyre menj, amit már jól ismersz, és nem lehetnek balesetveszélyes tényezők a környezetedben!
Öltözködj megfelelően!
Amikor szánkózol, a hó és a hideg téli idő miatt a fagyás veszélye igencsak fennáll. Légy benne biztos, hogy biztonságosan és rétegesen öltözködsz!
- Hordj praktikus ruházatot, mellé fontos a sapka, a szemüveg, kesztyű, és a bakancs - ezek mind legyenek vízállóak és hőtartóak!
- Ha sálat viselsz, légy különösen figyelmes, mert beleakadhat a szánkóba, ami balesetveszélyes!
- Hordj sisakot, ha nincsen olyan, ami kifejezetten a szánkózásra való, akkor megteszi a biciklis bukósisak is, de a lényeg, hogy védd a fejed!
Legyen jó szánkód!
A jobb szánkót könnyen tudod irányítani és jobban tudsz vele fékezni. Mindenképpen kerüld az olyan szánokat, amelyek műanyagból vannak, ugyanis nem biztos, hogy tudni fogod kezelni, és balesetet is szenvedhetsz vele. A legtöbb szánkó viszonylag olcsó, de a minőségiek a plusz pénzt is megérik.
Kövesd a következő egyszerű szabályokat!
Ha már megvetted a jó minőségű szánkót, felszerelkeztél biztonsági sisakkal, kiválasztottad a biztonságos dombot, akkor már nincs más hátra, csak hogy elolvasd és megfogadd a következő tippeket a saját és mások biztonsága érdekében.
- Mindenképpen legyen veled egy felnőtt, hogy ha esetleg megsérülsz, akkor el tudjon látni, vagy a legvégső esetben bevinni az ügyeletre!
- Sohase ülj háttal a szánkódra! Sose csússz le túl meredek dombon vagy hegyen, és mindig csak ülj a szánkódon, ne guggolj vagy állj.
- A kisebb gyerekek (5 év alattiak) mindig csak felnőttekkel csússzanak, de a 12 éveseket is szemmel kell tartani!
- Sohase építs ugratót vagy akadályt a hegyre, mert balesetveszélyes!
- Mindig tartsd a kezeidet a szánkón belül, és ha elesel, akkor azonnal menekülj a szánkóddal együtt – előfordulhat, hogy az utánad jövő nem tud lefékezni!
- Amikor a domb tetején vagy, ügyelj arra, hogy ne ütközz senkivel, és elég területet hagyj másoknak is!
- Sose ülj olyan szánkón, amelyet mozgó jármű húz!
A lényeg az, hogy mindig mindenkire odafigyelj, és melegen öltözködj, mert akkor nem lesz semmi gond - a szánkózás jó mulatságnak ígérkezhet!
(Gy. P. F., kidshealth.org)
Kapcsolódó cikkek