Imádod a mozgást, a sportokat? Mindez rendjén is volt, mielőtt kiderült, hogy cukorbeteg vagy. Most azonban aggódsz, vajon egészséges-e számodra a sportolás? Cikkünkből megtudhatod, mire kell figyelni, hogy továbbra is élvezhesd a sportolás örömeit.
Némely biztonsági óvintézkedés betartásával a sportolás a cukorbeteg gyermekek, fiatalok számára nemcsak lehetséges, hanem kifejezetten ajánlott. A testmozgás hatására ugyanis hosszú távon javulnak a vércukorértékek, és kevesebb esélye lesz a komplikációk kialakulásának is. Mindemellett segít az egészséges testsúly megőrzésében és javítja az állóképességet. Azonban van néhány fontos dolog, amelyről nem árt, ha tudsz.
Vigyázz a hipoglikémiával és hiperglikémiával
A cukorbeteg kamaszoknak extra óvatosnak kell lenniük sportolás közben. Mindig meg kell mérni a vércukorszintjüket a testedzés megkezdése előtt, és nem szabad edzeniük, ha az túl magas vagy túl alacsony. Kérdezd meg orvost az edzéshez biztonságos vércukorszint-tartományról!
Minél aktívabb valaki, annál alacsonyabbra esik a vér glükózszintje, ami még órákkal a testedzés után is alacsonyan maradhat. Ha a vércukorszint túl alacsony, az hipoglikémiás reakciót válthat ki.
Ennek tünetei a következők:
- remegés
- gyengeség
- szédülés
- ingerlékenység
Amennyiben a fenti tünetek bármelyikét tapasztalod, azonnal abba kell hagynod a mozgást, és glükózt kell a szervezetbe juttatni.
Ugyanígy tilos a mozgás, ha a vércukorszint túl magas (hiperglikémia). A hiperglikémia annak a jele, hogy nincs elég inzulin a szervezetben. Ilyenkor a szervezet zsírt bont le a hiányzó inzulin pótlására. Ezzel a folyamattal azonban veszélyes vegyületek, ketonok termelődnek. A ketonok felhalmozódása a vérben komoly betegséget okoz, noha a szervezet a vizelettel próbál megszabadulni tőle.
Megelőzési lehetőségek
A vércukorszinthez köthető vészhelyzetek az alábbi módszerekkel kerülhetők el:
- Kérd ki az orvos véleményét az edzéshez biztonságos vércukorszint tartományról!
- Minden alkalommal ellenőrizd a vércukorszinted, mielőtt edzeni, sportolni kezdenél. Amennyiben a vércukorszinted magas, ellenőrizd a vizelet ketontartalmát. Ha ez az érték közepes vagy magas, nem szabad edzeni. Kövesd a magas vércukorszintre vonatkozó orvosi utasításokat!
- Tarts szünetet! Az egy órás vagy annál hosszabb testmozgás során be kell iktatni egy kis szünetet, hogy ellenőrizd a vércukorszintet és egyél valamit. Ha úgy érzed, hogy a mozgás megerőltetőbb, mint máskor, hamarabb tarts szünetet.
- Beszélj betegségedről az edzőnek és a tanároknak, barátoknak, hogy esetleges vészhelyzet alkalmával segíteni tudjanak. Győződj meg arról, hogy tudják, mit kell tenniük ilyen esetben!
- Tudni kell, hogy mikor kell abbahagyni! Mikor a hipoglikémia tüneteit tapasztalod, azonnal hagyd abba a mozgást, hogy egy kis szőlőcukrot vagy gyümölcslevet juttass a szervezetedbe!
Mindig legyen nálad:
- vércukorszint ellenőrző tesztcsík vagy monitor,
- szőlőcukor vagy gyümölcslé hipoglikémia esetére,
- egészséges nassolnivaló, mint pl. teljes kiőrlésű gabonából készült keksz vagy alacsony zsírtartalmú sajt,
- víz a kiszáradás megelőzésére,
- inzulin,
- cukorbetegséget igazoló kártya vagy karkötő, hogy esetleges vészhelyzetben tudjanak a betegségéről.
(WEBBeteg)