A Mikulás mindenki jótevője és a gyerekek kedvence, hiszen a csöppségek már az első sötét és hideg este után elkezdik visszaszámolni a napokat addig, amíg ki nem rakhatják csizmáikat az ablakba. A Mikulás történetéről sokféle legenda és mendemonda kering, de szinte mindegyikben felbukkan a gyerekek és a szegények megsegítése.
A név eredete
A Mikulás a Miklós név szlovák változata. Sokszor hibásan összetévesztik a Télapóval. A kifejezés csak a 19. század legvégén érkezett Magyarországra, de így is idősebb, mint a Télapó szó. (A kortársak különben a Mikulás elnevezést ellenezték szlovák eredete miatt.) A Télapó szó leginkább a magyar kommunizmus és szocializmus alatt terjedt el itthon, ám a fenyőünneppel ellentétben sikerült gyökeret eresztenie és még mindig sokszor emlegetjük.
A Mikulásnap rövid története
A mai Mikulásnapi szokás ősi eredetű, egészen a III. századig vezethető vissza. Krisztus után 275 körül született Kis-Ázsiában, Patara városában (amely ma Anatóliában van, de akkoriban a Római Birodalomhoz tartozott) Miklós, görögül Nikolasz, aki később a Lycia római provinciában fekvő Myra püspöke lett, s halála után szentté avatták így Szent Miklósként emlékezünk rá.
Nem teljesen ismert, hogy mikor is érkezett el pontosan Magyarországra a népszokás, ám a 18. század végén megjelent tiltás már a szokás jelenlétéről árulkodik. A tiltás oka a gyermekek ijesztgetése volt, mivel nem a ma ismert jókedvű, pirospozsgás Mikulás járt házról házra, hanem egy félelmetes, koromfekete arcú, láncot csörgető rém, aki egyszerre jutalmazott és büntetett.
Az ajándékosztogató, mosolygós, piros ruhás Mikulás a városokban jelent meg először a 19. század végén, valószínűleg függetlenül a Miklós-napi szokástól. A kipucolt cipőkbe és csizmákba ajándékot rakó, éjjel közlekedő Mikulást egyre inkább összekötötték Szent Miklós személyével: amíg a 19. század végén megjelent szótárak a szent püspöki munkáját emelték ki, addig 20. század első felében már jótékonysága került a középpontba, a mai lexikonok pedig szinte csak az utóbbiról emlékeznek meg.
Mikulás a világ körül
Minden országban, kultúrában különbözőek a Mikulás-szokások és már maga az elnevezése is országonként más. Itt egy lista érdekességképpen a különböző elnevezésekről.
- Észak-Amerikában és Kanadában: Santa Claus
- Angliában: Father Christmas
- Baszkföldön: Olenterzo
- Brazíliában, Peruban és Spanyolországban: Papá Noel
- Dániában: Sinter Klaas
- Finnországban: Joulu Pukki
- Franciaországban: Père Noël
- Hollandiában: Kerstman, Sinterklaas, röviden: Sint
- Horvátországban: Sveti Nikola, Božić Bata
- Japánban: Santa-szan vagy Jizo
- Kínában: Sengtan Laozsen
- Lengyelországban: Mikołaj
- Magyarországon: Mikulás, Télapó
- Marokkóban: Black Peter
- Németországban: Nikolaus
- Norvégiában: Julenissen
- Olaszországban: Befana vagy Babbo Natale
- Oroszországban: Gyed Moroz
- Romániában: Moş Nicolae
- Szlovéniában: Sveti Miklavž, Božiček
- Svédországban: Jultomten
Kellemes Mikulást kívánunk nektek!
(Gy. A.)