Allergia vagy nátha? - Figyelemfelkeltő tünetek
- hirdetések -
Mi okoz allergiát?
Az egyik legfőbb jel, hogy az allergia a célszervtől függően általában mindig ugyanazt a szervet érinti. Ezért ha valakinek orrdugulása van, vagy folyik az orra, illetve viszket a szeme, garatja, füle, akkor az illetőnek szénanáthája lehet.
Az allergia és a szénanátha jelentkezhet szezonhoz kötve (kora tavasz, nyár, késő nyár-kora ősz), ugyanakkor egész évben is okozhat panaszokat, a szezonalitás nem mérvadó.
Nátha vagy allergia? - Ezekre figyelj még
Ha a tüneteket pollenek okozzák, akkor mindig ugyanabban az időben kezdődnek a panaszok és fokozódnak napfényes, szeles időben, kinn a szabadban, a hajnali és esti órákban. Ilyenkor intenzívebb ugyanis a pollenszórás.
Ha a tünetek jelen vannak már, és távolabbi tájakra (hegyekbe vagy tengerpartra) utazva a panaszaid "varázsütésre" megszűnnek, akkor is allergia lehet a tünetek okozója. Amennyiben szokásos környezetünkbe visszatérve a panaszaid újra a régiek, nagy valószínűséggel allergiára kell gondolni.
A szénanáthán kívül allergiára utal, ha korábban panaszmentesen fogyasztott ételekre jelentkeznek hirtelen a panaszok, mint émelygés, hányás, hasmenés, az egész testen jelentkező kiütések figyelhetők meg, esetleg fulladás lép fel.
Mi lehet az allergén?
A házban levő, leggyakoribb allergiát kiváltó ok a házi poratka, a penész, a kutya- és macskaszőr, más háziállatok szőre. Ezek a leggyakrabban előforduló okok, természetesen léteznek mások is, de ezek felderítése nehezebb.
Az ételallergia nehezen deríthető ki, de jellegzetessége, hogy minden alkalommal, bármilyen kis mennyiségben fogyasztva a szóban forgó ételt, kiváltja a kellemetlen tüneteket.
Érdemes megfigyelni, hogy visszatérő és el nem múló bőr, vagy légúti panaszaid nem a suliban töltött időben fokozódnak-e, esetleg nem mérséklődnek-e hétvégén vagy szünidőben. Ha igen, a suliban lévő allergének jöhetnek szóba. Ki kell vizsgáltatni ezeket is!
(WEBBeteg)