Túl sovány vagy? - Tippek, ha hízni szeretnél
- hirdetések -
A fogyókúrával ellentétben nem számít igazán felkapott témának a hízókúra, ám ettől még széles tömegeket érint. A plusz kilókat leadni képtelenek most bizonyára nagyot legyintenek, esetleg irigykedve elmormolnak egy mondatot, hogy bárcsak ők lehetnének ebben a helyzetben. Ám jobb ha tudjuk, hogy közel sem kisebb feladat egészségesen hízni pár kilót, mint ugyanannyit leadni.
A soványság okai
A harc minden egyes plusz kilogrammért az amúgy egészségesnek számító sovány embereknél is nagyon emberpróbáló tud lenni. Ha a gyomor- és bélrendszeri megbetegedések, vagy anyagcsere-zavarok nem állnak fenn, a hiányolt súlygyarapodás genetikai okok miatt várathat magára.
Vannak olyanok, akiknek nagyobb, és olyanok is, akiknek alacsonyabb hatásfokkal dolgozza fel a szervezete a bevitt táplálékot. A vékony, sovány testalkatúak az utóbbi kategóriába tartoznak. Az ő testük egyszerűen nem a gyarapodásra van berendezkedve. A soványság mindig az energiadeficit jele. Ez azt jelenti, hogy a szervezetnek több energiára lenne szüksége, mint amennyi a táplálékkal érkezik.
Csakis nagy kanállal…
Ennek az a következménye, hogy a szervezet saját utolsó tartalékait éli fel, hogy energiaszükségleteit fedezze – részletezi Sven David Müller, táplálkozás-szakértő. A hízás és mindenekelőtt a gyors hízás óriási kihívás elé állítja a súlyban gyarapodni kívánókat. A legtöbben ott követik el a hibát, hogy túl nagy tempót diktálnak maguknak a lépésről lépésre haladás helyett.
A gyors, ám egyidejűleg egészséges hízás feltétele az ésszerű, és az egyén szervezetére szabott étrend kialakítása. A fő energiaforrást a szénhidrátok, a zsírok és a fehérjék adják. A magas kalóriaértékű zsírok esetében lehet bővebben bánni a mércével, mivel ezek számítanak a leginkább táplálónak. Az intenzívebb hízási szakaszokban ezek képezhetik a bevitt energia 30-35 százalékát, ám rövidebb ideig ez 50 százalékra is feltornázható.
Ha hízásról van szó, a szénhidrátok elkerülhetetlenek: kiválóan laktatnak, és viszonylag gyorsan feldolgozza szervezetünk. Szakértők ajánlása szerint a tésztaféléket tartalmazó ételt még két evőkanál olajjal is meg lehet locsolni. Nem csak azért, hogy jobban csússzon, hanem a még magasabb kalóriatartalom elérése érdekében. A fehérjebevitel halételek, húsfélék és tejtermékek fogyasztásával pipálható ki.
Kitartás nélkül nem megy
A napi energiaszükséglet egyénenként igen eltérő lehet, s számos tényezőtől függ: az alapanyagcserétől, a nemtől, a kortól és a testi aktivitás mennyiségétől. Különböző irányszámok figyelembevételével azonban mindenki kiszámolhatja a saját maga számára minimálisan szükséges napi mennyiséget.
Alapvetően érvényes, hogy egy kilónyi hízás érdekében a normál mennyiséghez (férfiak esetében átlagosan 2900 kcal, a nőknél 2300 kcal) képest 7000 kcal-val van többre szükségünk. A 7000 kcal két hetes periódusra elosztva napi 500 pluszt jelent, így a férfiaknak napi 3400, a nőknél 2800 kcal az előirányozott.
Ha pár nap elteltével sem akar többet mutatni a mérleg, akkor sem szabad feladni, hanem végig kell csinálni, s a kéthetes időszak végére már ott is lesz az áhított hízás. A legtöbben ott követik el a hibát, hogy nagyon gyors sikerekre számítanak, ám amikor az elmarad, egyből feladják, és visszatérnek a régi táplálkozási szokásaikhoz.
Az egészséges és kalóriában gazdag étkezések mellett a sportolás is hozzájárulhat a testsúly-gyarapodáshoz. A következő tippek betartásával garantált a siker:
1. Kiegyensúlyozott étkezés
Az arányok megfelelő megválasztása meghálálja magát: a magas kalóriatartalmú hozzávalók mellett nem feledkezhetünk meg a friss zöldségekről és gyümölcsökről sem. Ezzel a napi vitamin- és ásványi anyag-bevitelt is elintézhetjük. Az étlapról ugyanakkor nem hiányozhat a burgonya, a rizs, a teljes kiőrlésű gabonából készült termékek, vagy a tejtermékek sem.
2. Több étkezés
A nagy étkezések mellett két óránként apróbb étkezések beilleszthetők a napirendbe. Így a főétkezésekkel együtt naponta 5-6 evésre kerül sor. A tejszínes joghurtok, a müzliszeletek kiválóan alkalmasak az éhség gyors csillapítására.
3. Egészséges zsírok
Az ételek elkészítéséhez a jó minőségű növényi olajok (olíva-, napraforgó- vagy repceolaj) ajánlottak. Nem maradhatnak el a zsírosabb halfajták sem, mint a lazac, a hering vagy az angolna.
4. Étvágyfokozás
A legkülönbözőbb ingerek alkalmasak arra, hogy növeljék éhségérzetünket. Tegyünk íróasztalunkra némi egészséges nassolnivalót: diót, mogyorót, és hasonló csonthéjasokból mixelt diákcsemegét.
5. Édes ételek
Az édesítőszerek okos megválasztásával is extra kalóriákhoz juthatunk: a szőlőcukor különösen kalóriában gazdagnak számít, ám csak fele olyan édes, mint a normál cukor. Következésképpen többet is kell használnunk belőle.
6. Kellő mennyiségű folyadék
Napi két-három liter folyadék fogyasztása ajánlott. A tejes turmixok, gyümölcslevek vagy a kakaó állandó helyet kaphat az étlapon.
(KamaszPanasz - forrás: fitforfun.de)