A csuklás a rekeszizom reflexes, akaratlan összehúzódása, melyet számos tényező kiválthat. Ezek döntő többsége jelentéktelen, nincs kóros eltérés vagy elváltozás a háttérben. Akár naponta is többször jelentkezhet csuklás, mely lehet egyes szokások, vagy bizonyos történés következménye, nagyon ritkán állhat egyéb kórkép is a háttérben.
De mi okozhat napi több alkalommal jelentkező csuklást?
Tinédzserkorban azért elsősorban nem senyvesztő nagy betegségre gondolunk a csuklás hátterében.
Napi szinten, akár több alkalommal is jelentkezhet úgy csuklás, elsősorban a következő alkalmakkor:
- kiválthatja hirtelen, főleg nagy mennyiségű evés, de akár szénsavas, vagy magas szénhidráttartalmű étkezés
- nagy mennyiségű folyadék hirtelen fogyasztás
- falat félrenyelése
- levegő nyelése akár rossz szokás miatt, vagy hirtelen mozdulatnál
- köhögés
- félelem, öröm, nevetés
Nem súlyos, de kezelhető állapotok is állhatnak naponta többször jelentkező csuklás hátterében, ezért ismétlődés esetén érdemes háziorvoshoz fordulni, segítséget kérve a súlyos állapotok, vagy kezelhető eltérések megoldásában.
- Gyakran savas panaszok, reflux betegség válthat ki ismétlődő csuklást. Érdemes figyelni a társuló panaszokat (pl. este romlik, savas keserű íz a nyelőcsőben, hasi vagy torokfájdalom).
- Mandulagyulladás esetén, pl. bolygóideg izgalom is kiválthat csuklást, ezt is egyéb tünetek, gyakori felső légúti fertőzés, vagy torokfájdalom, láz esetén fül-orr-gégész tudja igazolni.
- Nagyon ritkán áll súlyos betegség, központi idegrendszeri történés az ismétlődő csuklás hátterében, ezek előfordulásának esélye rendkívül alacsony.
Egyéb tünetek jelenléte (pl. fájdalom, láz, fogyás, idegrendszeri tünetek, mellkasi panaszok) hívhatja fel egyébként a figyelmet arra, hogy érdemes alapbetegséget keresni a háttérben és orvoshoz fordulni.
Hogyan szűntessük meg a csuklást?
A népi gyógymódokon kívül, illetve folyadék fogyasztásán túl, természetesen meg kell oldani az alapeltéréseket, ha a csuklás következmény. Ezek lehetnek:
- Nem rohanó, kapkodó étkezés, egyenletes folyadékfogyasztás, rossz szokások kerülése.
- Reflux esetén megfelelő étrend, savcsökkentő gyógyszer szedése.
- Szükség esetén orvosod további gyógyszeres ellátást, kivizsgálást javasolhat.
(Szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus)