
Okostelefonok a célkeresztben: Mit tehetünk a mobilos kibertámadások ellen?
Manapság már te sem tudnád elképzelni a mindennapjaidat okostelefon nélkül – legyen szó a barátokkal való kapcsolattartásról, közösségi média pörgetéséről vagy a sulis dolgok intézéséről. Ez természetes, hiszen így működik a világ, azonban jelentősen növeli a kibertámadások kockázatát.
Az online adatvédelem nemcsak személyes adataink miatt fontos, hanem azért is, mert egy támadás jelentős anyagi, de akár lelki kárt is okozhat. Ebben a cikkben segítünk, hogy minimalizáld a telefonos adatlopások esélyét.
Miért célpontok az okostelefonok?
Manapság mindenki a telóját nyomkodja – nem csoda, hogy a hackerek is erre utaznak. Ahogy egyre többen használják az okostelefonjukat szinte mindenre, legyen az chatelés, bankolás, suli, úgy nő a támadások száma is. Egy friss, 2024-es jelentés szerint évente 50%-kal több mobilos kibertámadásra kell számítani az elkövetkezendő néhány évben. A kiberbűnözők imádják, hogy az okostelefonjaink tele vannak értékes infókkal – meg azt is, hogy sokan simán beleesnek a csapdáikba, mert nem figyelnek eléggé.
Adatlopás a háttérben
Nézzünk pár igazán meghökkentő és tanulságos adatlopás sztorit, ami után tuti, hogy nem fogsz ugyanúgy nézni a jelszavaidra meg az appokra.
A TikTok-trükk – szinte észrevétlen adatgyűjtés
Egyes jelentések szerint a TikTok (korábban Musical.ly) olyan adatokat is gyűjtött a felhasználókról, amiknek semmi köze nem volt a videónézéshez – például, milyen más appokat használsz, milyen típusú telefonod van, sőt, még a gépelési szokásaidat is figyelhették. Ez azért durva, mert mindez úgy történt, hogy a legtöbben erről nem is tudtak.
A Snapchat-hack – képek és infók kiszivárgása
2014-ben több százezer Snapchat-fotó került nyilvánosságra, miután egy külső appot (amit a felhasználók a hivatalos Snapchat helyett használtak) feltörték. A legtöbben nem is tudták, hogy az app egyáltalán nem volt hivatalos, mégis megadták a belépési adatokat – ezzel ajtót nyitottak a hackereknek.
Ezeket olvasva már csak azzal is sokat tehetsz online védelmed érdekében, hogy azon funkciók esetében kikapcsolod az applikáció engedélyét, ami az app használatához nem szükséges, például helyadatok, mikrofon vagy kamera.
Apró lépések, amiket te is bevezethetsz
Az egyik legfontosabb dolog, hogy mindig frissítsd a telefonod rendszerét és az appokat is. Tudom, néha idegesítő, mikor bedobja, hogy "új frissítés elérhető", de ezek a frissítések nem csak új funkciókat hoznak – sokszor biztonsági hibákat javítanak, amiket a hackerek kihasználhatnának.
Az appokat is érdemes csak megbízható helyekről letölteni, mint a Google Play vagy az Apple App Store. És mielőtt telepítenél valamit, nézd meg, milyen engedélyeket kér – tényleg kell egy zseblámpának hozzáférés a névjegyzékedhez? Gyanús dolgoknál inkább keress másik appot.
A jelszavaknál se legyél lusta. A "123456" vagy a "jelszo" annyit ér, mintha semmi nem védené a fiókjaidat. Használj egyedi, erős jelszavakat, és ha van rá lehetőség, kapcsold be a kétlépcsős hitelesítést is. Ez azt jelenti, hogy még ha valaki meg is szerezné a jelszavad, akkor se tud belépni azonnal, mert kell hozzá még egy extra megerősítés.
A nyilvános Wi-Fi szintén trükkös terep. Jó, persze, praktikus, ha nem fogy a mobilneted, de közben simán lehet, hogy valaki más is figyeli, mit csinálsz. Ha lehet, ne küldj érzékeny adatokat ilyen hálózaton, vagy használj VPN-t, ami kvázi elrejti, hogy mit csinálsz online.
(Forrás: FrontEndART)