Az agydopping veszélyei
- hirdetések -
Mindez alól a nyomás alól, mint mindenki, Te is szabadulni szeretnél? Bizony, különösen az év végi hajtás idején az ember gyereke könnyen elcsábul, hogy kipróbáljon bármit, ami segíthet. Ide tartozik a mértéktelen kávéfogyasztás, a különböző teljesítményfokozó „vitaminok” és étrendkiegészítők használata. Bizony, mikor a jegyeidről, a jövődről van szó, könnyű megfeledkezni ezeknek az anyagoknak a szervezetedre gyakorolt káros hatásairól! Pedig sokszor az ellenkező hatást váltják ki, mint amit vársz tőlük, sőt, komoly veszélyt jelenthetnek!
Túl sok kávé
A sok kávétól ugyan ébren maradsz, azonban hiába, hiszen egy idő után az agyad már elfárad, s képtelen több információt befogadni. Mi ennek az eredménye? Elaludni nem tudsz, álmatlanul, félálomban forgolódsz, reggel fáradtan, nyúzottan ébredsz, így sokkal kevésbé tudsz koncentrálni a megírandó dolgozatra, feladatra. Ne csodálkozz, ha rosszabbul sikerül, mintha kipihenten írnád! Ráadásul a túlzott koffeinfogyasztás figyelemzavart is okozhat!
Energiaital, turbó-tabletta
Sokan használnak különböző energiaitalokat, vagy koffeintartalmú, vagy egyéb teljesítményfokozó tablettákat, „vitaminokat”. Noha ezek is segítenek ébren maradni, mellékhatásként gyakran okoznak fokozott érzékenységet, idegességet, ingerlékenységet. Emellett fejfájást és a szapora szívverést okoznak.
Soha ne dőlj be a természetes vagy gyógynövény alapú feliratoknak! Ugyanolyan mellékhatásaik lehetnek, mint bármely más gyógyszernek!
Sajnos egyre gyakoribb jelenség, hogy az „R-vitamin” néven is ismert Ritalin-t próbálják meg használni. Ezt a gyógyszert a figyelemzavarban vagy hiperaktivitásban szenvedő gyerekeknek szokták felírni. Noha a szer felpörget, nagyon könnyű hozzászokni, s abbahagyása igazi drogelvonási tünetekkel jár, beleértve a depressziót, kimerültséget, állandó álmosságot és túlzott étvágyat.
Tanulj tisztán
Tartsd magad távol a „tanulmányi drogoktól”! Persze ezt könnyebb mondani, mint a csábításnak ellenállni, de hidd el, meg tudod csinálni!
Először is gondold át a napirendedet! Tedd fel magadnak a kérdést: Tényleg el kell mennem a többiekkel a plázába? Nem ér rá később megnézni azt a filmet a moziban? Mi lenne, ha egy kicsivel kevesebb időt töltenél a számítógép előtt?
(KamaszPanasz - GY. A.)