idegen test
#Suli, munka

Amire gyerekfelügyeletkor vigyázni kell - lenyelt tárgyak veszélyei

2010.07.16.
2 perces olvasási idő

Lehet idegentest az orrban, garatban, a gyomor-bélrendszerben, a légutakban, a fülben és a nemi szervekben. A gyermekek sok csodára képesek, de ez nem csak remek képességeikre vonatkozik, hanem találékonyságukra, ötletgazdagságukra is. Ezért találkozhatunk számos idegentesttel a kicsik szervezetében. Ha kistesóra vigyázol, vagy gyerekcsőszködésre adtad a fejed, íme néhány jó tanács!

A fülbe, orrba általában gyöngyöket, apró pici játékdarabokat helyeznek a kicsik. A mandulákban, nyelőcsőben halszálka akadhat meg. A légutakban különösen félrenyelés kapcsán, gyakran találkozunk magvakkal (pisztácia, napraforgómag, babszem). A gyomor, bélrendszerbe többféle anyagot juttatnak le a leleményes kisgyermekek: gombelemet, pénzdarabot.

Milyen panaszok jelzik?

Az orrba dugott idegentest, ha azt a gyermek erőteljesen felhelyezi, nem mindig látható. Bűzös, gennyes egyoldali orrváladékozás hívja fel rá a figyelmet. Veszélye, hogy az idegentest hátra kimozdulva a légutakba juthat.

Lenylt tárgyak, fulladásveszélyA fülbe dugott idegentestek általában jól láthatóak. A külsőfül begyullad, fájdalmas, és ezen az oldalon csökkenhet a gyermek hallása.

A légutakba félrenyelés során különböző idegentestek juthatnak le. Ezek méretüknek megfelelően vagy már a légút fentebbi szakaszán megakadnak vagy lentebb csúsznak a hörgők irányába. Ha a fentebbi szakaszon a gégében akad meg, akkor azonnali gégegörcsöt, légzésleállást okozhat. Ezt erős köhögési inger kísérheti.

Ha az idegentest tovább csúszik a kisebb légutak felé, akkor először köhögési inger alakul ki, majd az idegentest beékelődik a hörgőbe. E körül aztán gyulladás alakul ki és sípoló légzést hallunk.

Sok esetben az egyedüli panasza a gyermeknek a visszatérő köhögés. Ennek az a veszélye, hogy az idegentest köhögés, ugrálás stb. kapcsán kimozdul és fulladásveszélyt okoz.

A gyomor–bélrendszerbe jutó idegentestek egy részével nincsen probléma, azok a széklettel távoznak. Más részük azonban méretüknél fogva megakadhatnak illetve anyaguk jellegéből adódóan (pl. a gombelemben lévő különböző kémiai elemek a gyomorsav illetve a bél emésztő enzimeinek hatására feloldódnak) veszélyt jelenthetnek a gyerekre.

A nemi szervekbe helyezett idegen testek esetében nőgyógyász illetve urológus szakorvos lehet segítségünkre. Itt az idegentest gyanúra a többszöri kezelés ellenére sem szűnő folyás hívja fel a figyelmet.

Mit tehetünk?

Mielőbb fel kell keresni az illetékes szakorvost. Orrban, fülben, garatban lévő idegentest esetén fül-orr-gégészhez forduljunk, aki műszerek segítségével eltávolítja azt.

Félrenyelés gyanúja esetén megfelelő technikák segítségével meg kell kísérelni eltávolítani az idegentestet, majd azonnal orvoshoz kell fordulni. Itt a fizikális vizsgálatot mellkas átvilágítás követi. Ez a röntgenvizsgálat egy fajtája, aminek segítségével az idegentest jelenléte a tüdőben diagnosztizálhatóvá válhat.

Ha az idegentest valóban a tüdőben van, akkor azt altatásban elvégzett bronchoscopos vizsgálat segítségével eltávolítják tüdőből. Utána a kicsi antibiotikumot kaphat még 5-7 napig.

A gyomor-bélrendszerben lévő idegentestek esetében röntgenvizsgálat készül, annak megállapítására, hogy a lenyelt tárgy hol helyezkedik el. Röntgenárnyékot csak a fém illetve mésztartalmú tárgyak adnak. Ha a tárgy megakadt vagy anyagánál fogva veszélyes, akkor endoscopos vizsgálattal el kell onnan távolítani.

Ha a tárgy nem veszélyes, akkor a kicsivel kenyeret, krumplit kell etetni, amely besűríti a táplálékot, így könnyebb kiürülését segítve elő ezzel az idegen anyagnak.

Megelőzés

Minden olyan apró kis tárgyat, ami veszélyt jelenthet a gyermekre helyezz biztonságos, számára elérhetetlen helyre. Mindig tartózkodj a kicsi közelében, soha ne hagyd magára! Amíg biztosan nem tud rágni, addig ne adjunk neki olyan ételeket, amiket félre tud nyelni.

(Forrás: WEBBeteg)