rossz lehelet
#Testi problémák

10 tipp a rossz szájszag ellen

2020.11.22.
2 perces olvasási idő

A rossz lehelet igencsak befolyásolja a rólunk kialakult véleményt. A legkellemetlenebb általában az, hogy nem is tudunk róla, hogy rossz a leheletünk, amíg valamelyik barátunk finoman nem figyelmeztet rá.

Íme, 15 pont arról, mi okozza és hogyan kúrálható a rossz lehelet.

A rossz lehelet 5 fő oka

1. Baktériumok – A szájban lévő baktériumok, melyek a fogak között élnek és a nyelvet is belepik. Ezek folyamatosan szaporodnak, és sajnos kellemetlen szagokat bocsátanak ki, ezért fontos a megfelelő szájhigiéniára odafigyelni.

2. Mondjad, hogy ááá – A mandulákban lévő mély lyukak, tüszőüregek gyakran okoznak rossz szájszagot. Ha a mandulák túl szélesek és lyukacsosak, a rossz leheletért felelős anyagok megtelepszenek bennük, és rossz szájszagot okoznak.

3. Bizonyos ételek – Az olyan ételek, mint a hagyma, a fokhagyma és a hal még órákkal a fogyasztásuk után is rossz leheletet okoznak - sokszor a fogmosás ellenére is.

4. Rossz szokások – A dohányzás bármely formája (cigaretta, szivar, pipa), vagy a dohányrágás nagyon kellemetlen szájszagot okoz.

5. Gyomorbántalmak – A gyomorbántalmak gyakran okoznak rossz leheletet, különösen, ha a gázok böfögés formájában törnek elő az emberből. Az alacsony szénhidráttartalmú diéta, mely ketózist okoz, szintén rossz szájszagot okoz.

10 tipp, amivel megelőzhető a rossz szájszag

1. Moss fogat és nyelvet legalább naponta kétszer. Fogmosás közben a nyelved is dörzsöld át fogkrémmel, különösen a hátsó részét. Ezzel eltávolítod a rossz leheletet okozó baktériumokat! Egy kutatás szerint a nyelvmosás által 70 százalékkal csökken a rossz lehelet.

2. Naponta egyszer használj fogselymet! A fogselyem használata kötelező! Így lehet csak eltávolítani a fogak közé ragadt ételmaradékokat, plakkot, amiben a baktériumok megtelepednek. A fogselyem használata segít megelőzni a fogínybetegségek kialakulását is, mely szintén a rossz lehelet gyakori oka.

3. Használj szájvizet! Az antimikrobális szájvízzel vagy peroxiddal való öblögetés szintén segít megszüntetni a szájszagot. A hidrogén peroxidban lévő oxigén megöli a rossz leheletet okozó baktériumokat.

4. Használj fluoridos szájápoló készítményeket! A szuvas fog nemcsak nagyon fáj, hanem kellemetlen szájszagot is okoz. A fogszuvasodást meg lehet akadályozni fluoridos fogkrémmel és megfelelő szájápolással.

5. Igyál sok vizet, hogy frissen tartsd a leheleted! A folyadékhiány szájszárazsághoz vezet, és rossz szájszagot okoz. Szájszárazságot és csökkent nyáltermelést okoznak még egyes gyógyszerek is, mint az antihisztaminok.

6. Csökkentsd a gyomorsav termelődését! A patikákban kapható vénymentes savcsökkentők valamelyikével. Hasonló problémákat okozhat a laktózérzékenység is, ezért ha érzékeny vagy a tejcukorra, szedj laktáz tablettát, vagy került a tejtermékeket.

7. Nézesd meg az arcüreged! Az ilyen jellegű gyulladások szintén okozhatnak rossz lehelet.

8. Egyél joghurtot a jobb leheletért! A joghurt hatására az úgynevezett jó baktériumok szaporodnak el a szájüregben és a bélrendszerben, melyek kiszorítják a bűzlő baktériumokat. Az étkezések közötti petrezselyem rágcsálása is sokat segít a lehelet frissen tartásában, mivel antibakteriális és gombaölő összetevői vannak.

9. Rágj rágógumit. A rágógumizás hatására fokozódik a nyáltermelődés, ami kimossa a szájból a baktériumokat.

10. Rendszeresen járj fogorvoshoz! Legalább félévente keresd fel fogorvosod ellenőrzés céljából. A rendszeres ellenőrzés segít idejében felismerni és kezelni a rossz szájszagért felelős betegségeket.

Ha az általunk javasolt tippek nem segítenek szájszagod mérséklésében, keresd fel fogorvosod. Időnként a rossz lehelet egy háttérben meghúzódó betegség (fertőzés, cukorbetegség, krónikus bronhitisz, vese vagy májprobléma) okozza, amelyet fontos minél hamarabb kezelni.

(KamaszPanasz)