e-cigaretta
#Drog, cigi, alkohol

Az elektromos cigaretta súlyosan károsíthatja a tüdőt

2016.05.27.
1 perces olvasási idő

Brit szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a legfrissebb vizsgálataik szerint az e-cigaretta párájában lévő anyagok komoly tüdőkárosodást okozhatnak.

A Manchesteri Egyetemen dolgozó Andrew Higham szerint az e-cigaretta párája formaldehidet és akroleint tartalmaz - akárcsak a hagyományos cigaretta -, amelynek belélegzése hosszú távon nagyon ártalmas lehet.

Ezt olvastad már? Szakértői vélemény az e-cigarettáról

Higham azt vizsgálta, hogy az e-cigaretta kifújt gőzének való kitettség milyen hatással van az emberi fehérvérsejtekre. A szakember tíz nem dohányos embertől vett fehérvérsejteken tesztelt három elektromos-cigaretta márkát - írta a Medicalxpress című egészségügyi portál.

A Respiratory Research című folyóiratban közölt eredmények szerint az e-cigaretta gőzének való kitettség hatására fokozódott az immunrendszer részét képező neutrofil elnevezésű fehérvérsejtek aktivitása, hasonlóan ahhoz, ahogy azt a hagyományos cigaretta füstjének jelenlétében megfigyelték. Ez a reakció egyébként a dohányzóknál gyakori - légszomjhoz, köhögéshez és ismétlődő tüdőfertőzéshez vezető - krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) egyik jellemzője.

Téves a feltételezés, hogy jobb választás az e-cigi, mint a hagyományos

Nagy-Britanniában a becslések szerint három millióan használnak elektromos cigarettát. Az eszközt gyakran a hagyományos cigaretták káros hatásainak elkerülése érdekében alkalmazzák.

Egymás után születnek azonban olyan eredmények, amelyek megkérdőjelezik az e-cigi biztonságosságát. Higham szerint a mostani kutatás egyértelműen kimutatta, hogy ezeknek az eszközöknek a hosszú távú használata a tüdőkárosodás kockázatával jár együtt.

(MTI)