székrekedés
#Betegségek

Tények és tévhitek a székrekedésről

2015.06.02.
4 perces olvasási idő

Mi okozhatja a székrekedést? Mire utalhat, és mit lehet ellene tenni? Ebben a cikkben most sok kérdésre választ kaphatsz.

Mítosz: az a normális, ha minden nap tudsz üríteni

A normális az egy nagyon tág fogalom. Minden embernek más az anyagcseréje, amely a székletürítés gyakorisságát is befolyásolja. Valaki naponta háromszor megy a WC-re, valaki meg csak hetente háromszor. Noha a napi székletürítést könyveljük el normálisnak, nem baj, ha pár nap kimarad. Ez még nem ad okot aggodalomra. De már ha egy héten egyszer sincs székletürítés, akkor az már kezelendő székrekedésnek tekinthető. Kérj orvosi segítséget, ha a székrekedésed rendszeresen tovább tart, mint 4-5 nap.

Mítosz: a székrekedés mérgezést és egészségügyi problémákat okoz

Egyesek úgy vélik, hogy székrekedéskor a szervezet felszívja a székletben lévő mérgező anyagokat, mely betegségeket okozhat, mint például az ízületi gyulladást, az asztmát, a vastagbél rákot. Viszont erre nincs bizonyíték, illetve arra sem, hogy a vastagbél kitisztításával, beöntéssel meg lehet akadályozni a vastagbélrákot vagy más betegséget.

Mítosz: székrekedés ellen minden esetben segít, ha több rostot eszel

Valóban, a rost megmozgatja a beleket, de ha a rost fogyasztása után további székrekedés áll fenn, akkor keresd fel az orvosodat, mert más betegség állhat a háttérben. A stroke, a cukorbetegség, a pajzsmirigy problémák és a Parkinson-kór, egyaránt okozhatnak székrekedést. Ritka esetben a székrekedés egy jel, amely vastag- vagy végbélrákra, illetve autoimmun betegségre utalhat.

Fordulj orvoshoz, ha a székrekedésed több mint két hete fennáll, illetve ha véres a székleted, ha erős fájdalmat érzel székletürítés közben, vagy megmagyarázhatatlan, hirtelen súlycsökkenésed van!

Tény: a túl sok tejtermék székrekedést okozhat

A tej és más tejtermék fogyasztása egészséges és ajánlott, de nem szabad túlzásba esni. Viszont akkor mennyit szabad belőle enni? Kb. napi 2-3 adag tej vagy tejterméket lehet elfogyasztani. Például, egy pohár tej, 28 gramm sajt és fél csésze fagyi, ami fél teniszlabdának felel meg. Beszélj az orvosoddal, ha a napi ajánlott mennyiség mellett is székrekedésed van!

Mítosz: a lenyelt rágógumi beleragadhat a gyomrodba

Ha lenyeled a rágógumidat, az nem fog valamely szervedbe beleragadni, úgy, mint a cipőd talpára. Az emészthetetlen részei kiürülnek a szervezetedből a székletürítés során, általában néhány napon belül. Nagyon ritkán, ha tényleg nagy mennyiségű rágógumit vagy bármi más emészthetetlen dolgot nyelsz le rövid időn belül, képes blokkolni az emésztőrendszeredet.

Tény: nyaralás alatt székrekedésed lehet

Az utazás alatt megváltozik az étrended, a napi rutinod, ami székrekedéshez vezethet. Igyál megfelelő mennyiségű folyadékot, különösen, ha repülsz. Utazás közben is mozogj, például ha a reptéren, a vonatállomáson vagy a buszállomáson, amíg a csatlakozásra vársz, vagy ha vezetés közben megálltok, pihenni.

Egyéb utazási tippek: ne igyál alkoholt és egyél sok gyümölcsöt, illetve zöldséget.

Tény: a hangulatod befolyásolhatja a székletürítést

Az érzelmi stressz más tünetek mellett kiválthat székrekedést is. Masszírozd a hasadat, segít az izmok ellazításában, amely jó hatással van a bélmozgásra. Próbáld meg a mindennapi stresszt kezelni jógával, testmozgással, meditációval, masszázzsal. Így a székrekedésed is elmúlik.

Mítosz: a széklet visszatartása nem jár semmilyen következménnyel

Ha úgy érzed, hogy az iskolában kell kimenned, akkor menj. Ne tartsd vissza, amíg hazaérsz. Ha visszatartod a késztetést, az nem csak fizikailag kellemetlen, hanem székrekedést okozhat vagy a meglévő székrekedést súlyosbíthatja. Tehát amikor a természet szólít, menj!

Tény: egyes gyógyszerek okozhatnak székrekedést

Egyes gyógyszerek, melyeket fájdalomra, depresszióra, magas vérnyomásra, Parkinson-kórra írnak fel az orvosok, okozhatnak székrekedést. A túl sok D-vitamin, vas, kalcium beviteltől is lehet székletürítési problémád.

A különböző étrend kiegészítők és más gyógyszerek „mellékhatása” szintén székrekedéshez vezethet. Ha bármi ilyen jellegű panaszod van, fordulj bizalommal az orvosodhoz.

Tény: alacsony rosttartalmú étrend székrekedést okozhat

A nem megfelelő mennyiségű rost fogyasztása székrekedéshez vezethet. Megakadályozására naponta ötször egyél rostban gazdag élelmiszert, például teljes kiőrlésű kenyeret, gabonát, tésztát.

Korlátozd az étrendedben az alacsony rosttartalmú feldolgozott élelmiszereket, amelyek tele vannak zsírral és cukorral. Ha nem sok rost volt eddig az étrendedben, de most meg szeretnéd növelni, akkor csak lassan növeld, hogy a hirtelen megnövekedett rost ne okozzon puffadást vagy gázokat.

Mítosz: mindenféle rost jó a székrekedés ellen

Az oldhatatlan rost meggyorsíthatja a széklet áthaladását a vastagbélrendszeren keresztül. Az oldhatatlan rostban gazdag élelmiszer a teljes kiőrlésű kenyér, a gabona, a tészta, a hüvelyesek. Az oldható rost, mely friss gyümölcsökben és zöldségekben tálhatóak, már nem ilyen jó munkát végeznek, de azért nagyon fontosak ezek is.

Tény: az aszalt szilva jó a székrekedés ellen

Ez a szárított gyümölcs tele van rosttal, amely megakadályozhatja vagy javíthatja a székrekedés tüneteit. A rost meggyorsíthatja a széklet útját a vastagbélben. A szilva levével is lehet próbálkozni a székrekedés ellen.

Az aszalt szilva szorbitot tartalmaz, amely egy természetes hashajtó. A szorbit nevű természetes anyaggal szokták édesíteni mesterségesen a különböző „light” termékeket, a cukormentes rágógumikat és a szopogatható cukorkákat is.

Tény: a megfelelő mennyiségű víz elengedhetetlen

A sok folyadék felpuhítja a székletet és segít megelőzni vagy enyhíteni a székrekedést. Minden órában igyál meg legalább 2 pohár vizet, hogy ne száradj ki. Korlátozd az alkohol és a koffein mennyiségét, mert fogyasztásuk szintén kiszáradáshoz vezethet!

Tény: a testmozgás jót tesz a székrekedéssel küzdőknek

A fizikai aktivitás hiánya hozzájárulhat a székrekedéshez. Ezen viszont lehet segíteni testmozgással, amely nemcsak a székrekedésen javíthat, hanem oldja a stresszt is.

Várj étkezés után legalább egy órát a sporttal, hogy legyen ideje a szervezetednek megemészteni az elfogyasztott ételt, majd indulj! Próbálj meg 10-15 percet sétálni, naponta többször. A nyújtás és a jóga is alkalmas a székrekedés leküzdésére.

Mítosz: A kávé megszünteti a székrekedést

Az igaz, hogy a kávé koffeintartalma serkenti a bél izmait, és megmozgatja a beleket. Ugyanakkor a koffein vízhajtó hatású, tehát a széklet víztartalma felszívódik, ami székrekedéshez vezethet. Székrekedés esetén kerüld a kávét és egyéb koffein tartalmú kólát és teát, valamint az alkoholt!

Mítosz: a beöntés segíthet a székrekedésen

A beöntés átmenetileg kimossa a szervezetből a test „hulladékát”, de ez nem hatékony módszer a székrekedés megakadályozására vagy gyógyítására. Akiknél gyakrabban van székrekedés és gyakrabban alkalmazzák a beöntést, azoknál pont, hogy a túlzott beöntés okoz székrekedést, amely károsíthatja a vastagbelet és más betegségekhez is vezethet.

Mítosz: ricinusolaj mindig jó a székrekedés ellen

A ricinusolajnak valóban van hashajtó hatása, de nem szabad hosszú távon használni. A túl sok hashajtó árt a szervezet azon képességének, hogy felszívja a tápanyagokat és egyes gyógyszereket. A ricinusolaj károsíthatja a belek izomzatát, az idegeit és a szöveteit. Ne használjunk minden esetben akár indokolatlanul a ricinusolajat. A legjobb, ha csak az orvos utasítására és irányításával alkalmazod.

Mítosz: a véres széklet normális

A véres széklet SOHASEM normális! Amint ez előfordul veled, menj orvoshoz. Az élénkvörös vér gyakran aranyeret jelez. Ilyenkor mindig valamilyen szakadás történik a végbél nyálkahártyáján, általában székrekedéskor, a nagy erőlködéstől. Ha a vér színe bordó vagy szürkés és vérrögök is vannak benne, az súlyosabb vérzést jelez a tápcsatorna fentebbi szakaszán. Minden esetben vizsgáltasd ki magad!

(M. T.)

Kapcsolódó címkék

széklet