Te is a telefonodat nyomkodod elalvás előtt? Rosszul teszed!
Kutatások bizonyították, hogy azok, akik naponta több mint 15-ször használják a mobiltelefonjukat, nehezebben alszanak el, és gyakrabban riadnak fel az éjszaka során, mint azok, akik ritkábban használják a telefont. Az alvászavarok kialakulása pedig egy sor kellemetlenséghez vezethet (stressz, koncentrációs zavarok, fáradtság, teljesítményromlás, az immunrendszer gyengülése).
- hirdetések -
Szorongást okoz?
A kutatás alapját az a szóbeszéd adta, mely szerint azok, akik napi egy óránál többet használják a mobiljukat, hajlamosabbak a szorongásra, mint azok, akik egy óránál kevesebb ideig telefonálnak.
A felmérésben 21, 14-20 év közötti fiatalt vizsgáltak, akik rendszeresen jártak iskolába, s alapvetően nem voltak alvásproblémáik. Közülük tízen naponta csak legfeljebb ötször használták a mobiljukat telefonálásra vagy üzenetek küldésére, a többi 11 fiatal legalább 15 hívást vagy üzenetváltást bonyolított naponta. A kutatók megdöbbenésére csak egyetlen olyan tini volt, aki éjszakára kikapcsolta a telefonját.
A felmérésben résztvevőknek egy 40 kérdésből álló tesztet kellett kitölteniük az életmódjukkal és alvási szokásaikkal kapcsolatban. Ezek között szerepelt olyan kérdés, mely a kávéfogyasztási szokásaikra volt kíváncsi, illetve olyan is, mely azt firtatta, mikor alszanak el, és milyen sokáig alszanak. Emellett egy skálán kellett ábrázolniuk, hogy a nap folyamán mikor mennyire voltak álmosak. Emellett egy olyan műszert viseltek, mely azt figyelte, hogy mikor vannak ébren és mikor alszanak.
Alvászavar koffein- és alkoholfogyasztással
A kutatás eredménye szerint - összehasonlítva a ritkábban telefonálókkal - azok, akik túl gyakran használták a mobiljukat:
- reggel nehezebben ébredtek (átlagosan 10:50-kor, míg a telefont ritkán használók 8:34-kor)
- az éjszaka folyamán gyakrabban riadtak fel
- nehezebben aludtak el
- több koffeint fogyasztottak
- több alkoholt fogyasztottak
A tanulmány szerint a sokat telefonálók közül heten csak délután ébredtek fel a hétvégeken.
Természetesen a kutatók nem akarják a tiniket lebeszélni a mobilhasználatról, ám hangsúlyozzák, hogy a nap folyamán beiktatott mobilmentes időszakok csökkentik az alvászavarok előfordulásának esélyét.