Rendszeresen a monitor előtt ülsz? Van néhány jó tanácsunk!
- hirdetések -
Kedves Kérdező!
Feltehetőleg nem kell attól tartanod, hogy a számítógép előtt töltött sok-sok óra hosszú távon károsítja a szemed. Lehet, hogy tapasztalsz magadon néhány kisebb kellemetlen tünetet, mint amilyen a szemszárazság, de nincs mitől félned, mivel léteznek olyan megelőzést szolgáló fogások, melyekkel enyhíthetők a képernyő előtt töltött idő okozta kellemetlenségek.
A számítógép okozta látáspanaszok (CVS – Computer Vision Syndrome) nemrég óta terjednek a számítógép-felhasználók között, és öt fő tünetük van:
- fáradt szem,
- fejfájás,
- homályos látás,
- szemszárazság,
- nyak- és/vagy hátfájás.
Ezek fő kiváltó okai a számítógép monitorok, valamint a környezet, amelyben eszközeinket használjuk (iroda, neonvilágítás, ergonómiailag rosszul tervezett számítógép-asztalok, stb.).
A jó hír, hogy a szakemberek mára már olyan kijelzőeszközöket fejlesztettek ki, amelyek normális használat mellett biztonságosak, és egyáltalán nem károsítják a szemet. Eddig még semmilyen kísérleti vagy klinikai bizonyítékot nem találtak arra, hogy ezeknek a monitoroknak a kisugárzása szürkehályogot vagy más komoly szembetegséget okozott volna.
Mit tehetek a kellemetlen tünetek elkerülése érdekében?
Bizonyos óvintézkedésekkel mérsékelhetők azok a szemet ingerlő és fárasztó hatások, melyeket a számítógép előtt töltött hosszabb idő vált ki:
- Bizonyosodj meg róla, hogy a monitor legalább 50 centiméterre van a szemedtől.
- Alkalmazd a 20/20/6 szabályt, azaz húsz percnyi számítógépes munka után legalább húsz másodperecen keresztül nézz valamilyen 6 méterre levő tárgyat.
- A monitor és az irat, amellyel dolgozol egyforma távolságra legyen a szemedtől, elkerülve így a folytonos fókuszváltozást.
- A helyiség megvilágítása ne legyen vakító.
- Állítsd élesre a képernyő intenzitását.
- Használd a monitor kontraszt- és fényerő beállítási lehetőségeit - állítsd be olyanra, ami nem tér el túlságosan a természetes fényviszonyoktól, így a szemed számára sem lesz megerőltető a túlzott fénykülönbség.
- A képernyőt állítsd 15-35 fokos látószögbe és a szemed vízszintes síkjánál alacsonyabbra.
- Ha a szobában van ablak, úgy helyezkedj el, hogy tőled balra vagy jobbra legyen (semmiképp se a monitorral szemközt vagy mögötte).
Tarts egy kis pihenőt, ha időnként káprázik a szemed, aztán nyugodtan folytathatod a gépelést, szörfölést, olvasást, tervezést, tanulást, filmnézést vagy játékot. Jó gépezést!
(KamaszPanasz - Ő.B.)