
Menstruációs fájdalom: mit tehetsz ellene?
Az első menstruáció igen izgalmas, sőt félelmetes lehet a lányok számára. Van, aki várja, és van, aki inkább kihagyná ezt a jelentős mérföldkövet. Mit tegyél, ha fájdalommal jár a havi vérzésed?
A menstruációs fájdalmak vagy görcsök okát és egyben forrását a méh erős összehúzódásai jelentik. Ugyanis a méh (az egész női szervezet) a ciklus első felében felkészül a megtermékenyített petesejt befogadására: hormonális változások, megvastagodott méhnyálkahártya.
Azonban, ha ez nem következik be, akkor a méh visszaáll a kiindulási helyzetbe: megszabadul a feleslegessé vált petesejttől, ez a menstruáció. A vérzés pedig a szövetek leválása miatt jelentkezik, a hormonális egyensúly pedig visszaáll a normális kerékvágásba.
Vannak lányok, akik soha sem tapasztalnak menstruációs fájdalmat, míg mások a kínok kínját élik át az alatt a pár nap alatt. De a kettő között számos átmenet létezik, hiszen az a dolog mindenki számára egyedi élmény, ami egy havi rendszerességgel bekövetkező és négy-öt napig tartó, több-kevesebb kellemetlenséggel járó esemény (normális esetben). Azok a lányok, akinél fájdalommal is jár a menstruáció, leginkább az alhasi és az alsó háti részen, a medence környékén tapasztalhatnak változó erősségű szúró, égő fájdalmat.
Szerencsére a legtöbb menstruációs fájdalom a még elviselhető kategóriába tartozik, azonban egyes esetekben figyelmeztető jel is lehet (olyanok esetében, ahol ritkán jelentkezik), betegségekre, nőgyógyászati problémákra figyelmeztethet.
Enyhébb esetben érdemes kipróbálni az alábbi kezelési módszereket. Ha viszont elviselhetetlenül erős a fájdalom, vagy akadályoz a napi életvitelben, akkor érdemes orvoshoz fordulni és fájdalomcsillapítót szedni.
Egyszerű megoldások a menstruációs fájdalmak csillapítására
1. Meleg, a legjobb barátod
Klasszikus, de nem véletlenül: a meleg hatására az izmok ellazulnak, a görcsök enyhülnek. Használhatsz meleg vizes palackot, melegítő párnát, de akár egy forró zuhany vagy kád is csodát tehet. Ha van rá lehetőséged, kuckózz be egy meleg pléd alá, és hagyd, hogy a hő elvégezze a dolgát.
2. Mozgás – még akkor is, ha semmi kedved
Tudom, ilyenkor legszívesebben egy mozdulatlan takarócsomóvá válnánk, de egy kis könnyed testmozgás – mint például séta, jóga vagy nyújtás – segíthet csökkenteni a fájdalmat. A mozgás közben felszabaduló endorfinok természetes fájdalomcsillapítóként működnek, ráadásul a közérzeted is jobb lesz tőle.
3. Teák, amik megnyugtatnak
A gyógyteák nemcsak a lelkedre, hanem a testedre is jó hatással lehetnek. A kamilla, borsmenta, gyömbér vagy cickafark tea például segíthet enyhíteni a görcsöket és a puffadást. Ráadásul egy meleg bögre tea a kezedben már önmagában is megnyugtató érzés.
4. Magnézium és egyéb segítők
Bizonyos vitaminok és ásványi anyagok – például a magnézium, B6-vitamin vagy omega-3 zsírsavak – csökkenthetik a menstruációs görcsök erősségét. Ha gyakran szenvedsz ettől, érdemes lehet kipróbálnod egy női multivitamint vagy beszélni róla a háziorvosoddal. Egy egyszerű vérvételből kiderülhet, van-e valamilyen hiányállapotod.
5. Figyelj az étkezésedre!
A menstruáció alatti cukoréhség legendás, de a túl sok édesség, kávé, szénsavas üdítő és feldolgozott étel csak fokozhatja a panaszokat. Próbálj meg inkább gyulladáscsökkentő ételeket választani: sok zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabona, olajos magvak, hal – ezek hosszú távon is jótékonyan hatnak. És persze ne feledkezz meg a megfelelő folyadékbevitelről sem!
6. Masszázs és illóolajok
Egy kis hasmasszázs levendula- vagy borsmentaolajjal segíthet ellazítani az izmokat. Az illatok önmagukban is csökkenthetik a stresszt, amit a fájdalom még inkább felerősíthet. Egy kis relaxációs zene mellé, este, lefekvés előtt igazán jóleső lehet.
7. Alvás, alvás, alvás
Ne küzdj ellene, ha fáradtabbnak érzed magad ezekben a napokban – teljesen normális. Az alvás segíti a regenerációt, csökkenti a fájdalomérzetet és segít kiegyensúlyozni a hangulatodat is. Ha teheted, próbálj egy kicsit többet pihenni, és hallgass a tested jelzéseire.
+1 tipp: Ne bagatellizáld el!
Ha a fájdalmaid olyan erősek, hogy rendszeresen kimaradsz miattuk a suliból vagy a mindennapi tevékenységekből, érdemes orvoshoz fordulni. Az erős menstruációs fájdalom mögött állhat például endometriózis vagy más nőgyógyászati probléma, amit jó minél előbb kivizsgáltatni.
A menstruáció nem betegség, de a vele járó fájdalmak néha mégis teljesen ledönthetnek a lábadról. Ne szégyelld, ha pihenni szeretnél, és ne félj segítséget kérni, ha úgy érzed, túl sok. A tested minden hónapban keményen dolgozik – megérdemli, hogy gondoskodj róla!
TIPP Ételek, melyek csökkentik a menstruációs görcsöket
(KamaszPanasz - K.F., tweenparenting.about.com)