pénisz
#Betegségek

A görbe pénisz

2010.06.08.
1 perces olvasási idő

A görbe pénisz a férfiak egy – szerencsére ritka – kórképe, mely a hímvessző merevedési képességében okozhat súlyos károsodást. Hátterében leggyakrabban a pénisz háti részében megjelenő kisebb-nagyobb kötegek vagy csomók állnak.

A betegség kezdeti megjelenési formájában csak merevedéskor megjelenő kisebb – általában has felé hajló – görbületként jelentkezik a hímvesszőn.

A kóros elhajlás fokozódásával a közösülés nehezítetté válik, majd a beteg képtelenné vA görbe péniszálik a nemi aktusra, és már nyugalmi állapotban is észlelhető az elváltozás. Igen súlyos formában a pénisz merev állapotban teljesen a hasfalra feküdhet. A külső megjelenés okozta lelki gátlás és a keresztmetszet esetleges csökkenése miatt további merevedési zavarok is jelentkezhetnek.

A Peyronie-betegség kialakulásának okai

Kialakulásuk oka még pontosan nem ismert. Feltehetőleg valamilyen korábban lezajlott gyulladás, vagy kisebb a hímvesszőt ért trauma miatt a kisebb ereket körülvevő kötőszövetben lassú, hegesedéshez vezető folyamat indul el.
A rugalmas rostok száma jelentősen csökken, helyüket fibrin és kollagén veszi át, melyek környezetében mész rakódik le. Ily módon alakulnak ki a betegséget jellemző a porc- és csontkemény plakkok.

Feltételezett szerepet tulajdonítanak még a létrejöttükben a krónikus prosztatagyulladásnak, a jelentősen fokozott szexuális aktivitásnak, illetve a húgycső körüli apró mirigyek krónikus elváltozásának is. Számos esetben találtak összefüggést a tenyér inainak heges zsugorodása (Dupuytren kontraktúra) és a Peyronie betegség között.

Diagnosztika és kezelés

Diagnosztizálása a hímvesszőn megjelenő görbületen kívül a megvastagodott kötegek kitapintásával történik.
Pontos feltérképezésükre szükség lehet mesterséges erekció létrehozására, a pénisz ereinek megfestésére, ultrahangos, illetve további képalkotó eljárások alkalmazására (pl.: MRI).

Ritkán spontán megszűnik a betegség. Többségében azonban szükség van megfelelő kezelésre.
Helyileg alkalmazott szteroidos kenőcs, illetve E-vitamin pótlás a krónikus gyulladás megszüntetésében játszhat szerepet.

Fél év sikertelen terápia után mérlegelni kell a kötegek besugárzását, vagy a műtéti megoldást. Az operáció feltétele a hímvessző jó vérellátása és a beteg jó általános állapota.

(WEBBeteg)