köröm
#Betegségek

A köröm betegségei

2015.01.08.
2 perces olvasási idő

A köröm kültakarónk része, eltérései számos betegség velejárói lehetnek. A köröm hetente körülbelül egy millimétert nő, a kéz középső ujján a leggyorsabban.

Abban az esetben, ha valamilyen behatás éri a köröm osztódó sejtjeit, a körömlemez elvékonyodhat és ezáltal harántirányban futó barázdák jelenhetnek meg rajta. A kiváltó okok általában súlyos, krónikus betegségek vagy fertőző kórképek, de helytelen körömápolás is kiválthatja őket.

A köröm szabadon álló részének felrostozódása elsősorban fizikai vagy kémiai igénybevétel esetén lép fel.

Színbeli eltérések

Előfordulhatnak színbeli eltérések is: Sárga szín jelenhet meg dohányzás vagy súlyos májbetegség esetén. A körmök barnásan színeződhetnek el bizonyos gyógyszerek szedése idején, a köröm alatt keletkezett vérömleny felszívódásakor, de ritkán jelezhet a színváltozás a köröm alatt kialakult rákos betegséget is.

Zöldes színűvé válhat a köröm, ha alatta bizonyos pigmenteket termelő baktériumok szaporodnak el. Kékes elszíneződés kialakulhat szív-tüdő betegségekben a vér alacsonyabb oxigéntelítettségét jelezve, de ezüstöt tartalmazó gyógyszerek is állhatnak a háttérben. A körmön fehér foltok is megjelenhetnek, ezek hátterében vitamin- vagy ásványi anyag-hiányt feltételeznek. Gombás fertőzések is elszínezik a körmök állományát.

Alaki elváltozások

A színbeli eltéréseken túl alaki elváltozások is kialakulhatnak. A kanál alakú köröm (vagyis amikor a köröm szabad széle felfelé hajlik) gyakran társul vashiányos vérszegénységhez. A másik jellegzetes eltérés az óraüvegköröm. Ebben az esetben a körmök felszíne domborúvá válik, az utolsó ujjpercek pedig szélesebbek lesznek, megvastagszanak. A háttérben a szív és a tüdő súlyos betegségei, keringési problémák deríthetők fel.

A körmökön apró pontok figyelhetők meg pikkelysömörben, ebben a betegségben jellegzetes még az úgynevezett olajcsepp tünet, vagyis a köröm foltos elszíneződése.

Gyakori és nagyon kellemetlen állapot a benőtt köröm, ebben a betegségben a körömlemez oldalsó széle behatol a körmöt körülölelő szövetbe. Itt gyulladás, fájdalom és úgynevezett sarjszövet képződik.

A betegség gyakran elhúzódó lefolyású. Hátterében nem megfelelő pedikűr (a köröm sarkainak levágása) és túlságosan szoros lábbeli viselése áll. A benőtt köröm sebészeti úton gyógyítható, fontos továbbá a helyes körömápolás elsajátítása is.

Gombás körömfertőzés

A gombás körömfertőzés szintén nagyon gyakran fordul elő. Kialakulására hajlamosíthat például cukorbetegség, valamint a köröm sérülésével járó állapotok. A kéz vagy a láb körmei is megbetegedhetnek. A köröm megvastagszik, sárgásan vagy fehéresen elszíneződik, töredezik, alatta törmelékes anyag halmozódik fel.

A körömgomba hatékony kezelésének meghatározásához a szóban forgó gombafaj azonosítása szükséges, majd a rá ható gyógyszeres kezelés alkalmazása. Ez enyhébb esetekben helyi kezelést jelent (pl. ecsetelők), súlyosabb, régebb óta fennálló panaszok esetén pedig szájon át szedhető gombaellenes készítményeket.

Körömrágás

A körömrágás szintén gyakori rossz szokás felnőttek és gyermekek között is. A háttérben sokszor valamilyen szorongás deríthető fel. Sajnos a leszokás nem egyszerű, mindenkinek más válik be.

Gyógyszertárakban kapható olyan ecsetelő, ami kellemetlen, keserű ízű, így emlékezteti a pácienst a rossz szokásra. Van, aki rágógumit rág a leszokás idején, másoknak az válik be, hogy műkörmöket ragasztatnak fel, így akadályozva meg a saját körmök lerágását.

(WEBBeteg)

Kapcsolódó címkék

bőr